Tři projekty z Technické univerzity v Liberci obdržely od kraje asistenční vouchery
- 15. 12. 2021 10:59
- Rozvoj
Posílit výzkum v oblasti čištění odpadních vod, zvýšit využívání inteligentních materiálů či vytvořit mezinárodní síť spolupracovníků pro podporu moderních technologií – to jsou cíle tří projektů Technické univerzity v Liberci, které v rámci tzv. asistenčních voucherů podpoří Liberecký kraj. Celková výše finanční výpomoci činí dohromady 660.384,55 korun.
„Asistenční vouchery mají za cíl podpořit inovativní nápady regionálních firem, institucí a podnikatelů. Již v roce 2019 jsme finančně pomohli například Technické univerzitě v Liberci v přípravě projektu LIFEPOPWAT, jehož cílem je vyčištění vod kontaminovaných pesticidními látkami. Současné tři projektové žádosti Technické univerzity v Liberci jsou též příslibem kvalitního inovačního záměru a já osobně jí budu držet palce, aby se jejím zástupcům podařilo úmysl co nejlépe uskutečnit,“ uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.
Konkrétní představení projektů:
- Projekt č. 1: Posílení výzkumných a vývojových kapacit v oblasti pokročilých technologií čištění odpadních vod pro lepší budoucnost
Cíl: Významně podpořit vědu na špičkové úrovni. Zvýšit inovační kapacitu CxI Technické univerzity v Liberci (TUL) v oblasti nejmodernějších a pokročilých technologií aplikovaných pro čištění odpadních vod a jejich dočištění.
Partneři: Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (Německo), Institut Català de Recerca de l´Aigu (Španělsko)
Časový harmonogram: 2023–2025
Rozpočet projektu: 30,5 milionu korun, finanční zdroj Horizon Europe – Twinning
Asistenční voucher: 276.068,95 korun
- Projekt č. 2: Inteligentní materiály a ekologická výroba
Cíl: Významně podpořit vědu na špičkové úrovni. Zvýšit inovační kapacitu CxI TUL v oblasti udržitelných inteligentních materiálů a technologií.
Partneři: Fraunhofer-Gesellschaft (Německo), Norská univerzita vědy a technologie (Norsko), Luleå Technická univerzita (Švédsko)
Časový harmonogram: 2023–2025
Rozpočet projektu: 38,3 milionu korun, finanční zdroj Horizon Europe – Twinning
Asistenční voucher: 214.315,60 korun
- Projekt č. 3: Networking v oblasti materiálů a technologií
Cíl: Vytvoření mezinárodních sítí pro podporu spolupráce v rámci mezinárodních projektů, společných odborných publikací či výměny a stáží akademických pracovníků v oblastech průmyslu a výzkumu. Jedná se o principy moderních technologií výroby skla (3D tisk, mikrotavení) či výroby nanovláken a studium kavitačních procesů v návaznosti na materiály.
Partneři: Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aacen (Německo), University of Padua (Itálie), University Grenoble Alpes (Francie), Alexander Dubček University of Trenčín (Slovensko)
Časový harmonogram: 2023–2025
Rozpočet projektu: 20,4 milionu korun, finanční zdroj Horizon Europe – Twinning
Asistenční voucher: 170.000 korun