Tisková zpráva po zasedání Rady Libereckého kraje
- 25. 06. 2003 00:00
- Zastupitelstvo
[id:661|autor:|email:|telefon:|mobil:|aktualizace:]
Liberecký kraj
U Jezu 642/2a, 460 01 Liberec
tel.: (420) 485 226 302, fax: (420) 485 226 330
Liberec, 25.6. 2003
T I S K O V Á Z P R Á V A
Rada Libereckého kraje se v tomto roce sešla již na 12. řádném zasedání a měla na programu více jak 80 bodů. Již tradičně nejvíce se členové rady kraje zabývali majetkoprávními operacemi – většinou šlo o zřízení věcných břemen, dále to byla rozpočtová opatření nebo zadání veřejných zakázek malého rozsahu z oblasti školství. Rada kraje se sejde ještě za 14 dní, a to 8. července, poté bude následovat prázdninová odmlka, a to do 12. srpna 2003.
Rada kraje na včerejším jednání jmenovala do funkce ředitele Středního odborného učiliště Česká Lípa Mgr. Jaroslava Polívku, Ing. Rostislava Ládu ředitelem Obchodní akademie v České Lípě a Mgr. Ivu Bártovou ředitelkou Pomocné školy pro žáky s více vadami v Benešově u Semil.
Rada kraje schválila zapojení Libereckého kraje do příprav prezentace ČR v rámci Světové výstavy EXPO 2005 AICHI v Japonsku
V listopadu 2001 přijala česká vláda oficiální pozvání japonské strany k účasti na Světové výstavě 2005 Aichi, která proběhne ve dnech 25.března až 25.září 2005, tzn. bude trvat 185 dní – tedy 24 týdnů, z nichž 14 bude věnováno českým a moravským regionům. Hlavním tématem EXPO 2005 v Aichi je Moudrost přírody. Z tohoto tématu vycházejí i tři podtémata Příroda jako univerzální základ, Umění života a Rozvoj ekospolečenství. Od účastníků EXPO 2005 se očekává, že se závazně přihlásí k jednomu z těchto podtémat, kterému bude odpovídat národní expozice. Po pečlivém zvážení možností České republiky
a doporučení japonských organizátorů bylo rozhodnuto přihlásit se k všestrannému podtématu Umění života.
Do koncepce české účasti je zahrnuta i zcela nová idea tzv. pohyblivých prvků. Prezentace jednotlivých regionů se tak kromě samotného místa konání EXPO 2005 budou přesouvat i do dalších prefektur. Za tímto účelem již probíhá navazování spolupráce jak v rámci ČR (hejtmani jednotlivých krajů), tak v rámci jednotlivých japonských prefektur. Cílem je, aby nezůstalo pouze u účelové spolupráce během EXPO 2005, ale aby se navázaly trvalé vztahy, které budou mít pro jednotlivé regiony a pro celou ČR výrazný kulturně společenský i ekonomický přínos. Je také důležité vhodně propojit prezentaci jednotlivých regionů s další významnou součástí prezentace ČR, s tematickými týdny. Tímto způsobem by se například region významný sklářským průmyslem (např. Liberecký kraj) prezentoval současně s akcemi v rámci týdne českého skla apod. Budou tak představeny regiony nejen jako celek, ale zejména jako samostatné prvky s mnoha výraznými specifickými aspekty, které nelze v rámci jednotné prezentace dostatečně akcentovat. Cílem projektu je aktivní zapojení regionů do prezentace České republiky na prestižní světové události, jakou je EXPO 2005, které se bude konat v Japonsku v prefektuře Aichi.
REGIOTRAM NISA
Předmětem včerejšího jednání byl již po několikáté projekt REGITRAM NISA. Tentokrát rada schvalovala navržené rámcové podmínky obchodní veřejné soutěže - řízení a koordinace projektu a způsob zajištění obchodní veřejné soutěže. Ze zprávy vyplynulo, že je nyní nutné v co nejkratším termínu vypsat výběrové řízení na KOORDINÁTORA PROJEKTU REGIOTRAM NISA podle doporučených podmínek a tímto způsobem smluvně zajistit komplexní přípravu projektu. Navrhovaný předmět činnosti koordinátora je především účast na řízení projektu, inženýrská činnost, příprava podkladů pro výběrová řízení v průběhu projektu, příprava ekonomického modelu, investorská činnost nebo marketing. Dalším úkolem je pak zajistit zahájení činnosti koordinátora a předat mu veškeré podklady v průběhu druhé poloviny roku 2003.
Co se týká způsobu zajištění obchodní veřejné soutěže, bylo navrženo zajištění prostřednictvím externí firmy, tedy v souladu se zákonem s využitím osoby pověřené k výkonu zadavatelských činností.
Předmětem plnění veřejné zakázky je inženýrská, projektová a marketingová činnost při řízení a koordinaci projektu REGIOTRAM NISA, jehož cílem je vytvoření systému pro provozování moderní veřejné dopravy v regionu, založené na páteřní síti kolejové dopravy. Tento systém bude realizován jako dílčí naplnění Integrovaného dopravního systému v podobě konkrétního technicko – organizačního systému zajištění veřejné kolejové dopravy včetně návaznosti na okolní kolejové a dopravní systémy v ČR i v zahraničí. Základním charakteristickým rysem kolejového dopravního systému REGIOTRAM NISA je propojení železniční a tramvajové infrastruktury, umožňující prostřednictvím provozu TramTrain vozidel zavedení smíšeného provozu na železničních tratích. Umožněno tak bude bezpřestupové dopravní spojení mezi příměstskými oblastmi a centry spádových měst v regionu.
Rada schválila poskytnutí finančního příspěvku ve výši 50 tis. Kč na vytištění publikace „Lesní manuál – příručka ekologické výchov a lesní pedagogiky“
V rámci přímé podpory ekologické výchovy chce Liberecký kraj - resort životního prostředí a zemědělství - podpořit vydání publikace „Lesní manuál – příručka ekologické výchovy a lesní pedagogiky“. Tato publikace vzniká v rámci dvouletého projektu „Ekologická výchova a komunikace v českých a německých národních parcích a chráněných krajinných oblastech“, který je podpořen nadací Deutsche Bundestiftung Umwelt a Česko-německým fondem budoucnosti. Nositelem projektu na české straně je Správa národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava se sídlem ve Vimperku.
Česká verze příručky nebude jen pouhým překladem, nýbrž bude rozšířena o aktivity, které jsou odzkoušeny jednotlivými středisky ekologické výchovy či pracovníky, kteří se zabývají „lesní pedagogikou“. Na přípravě publikace se podílí pracovní skupina složená z odborných pracovníků chráněných krajinných oblastí, národních parků, středisek ekologické výchovy, pedagogů lesnických škol, zástupců Lesů ČR zabývajících se lesní pedagogikou a dalšími.
Publikace je určena pedagogům center ekologické výchovy – pedagogům základních a středních škol, zabývajících se ekologickou výchovou či lesní pedagogikou, vedoucím a instruktorům přírodovědných kroužků, lesníkům zabývajících se lesní pedagogikou, odborným pracovníkům ekologické výchovy v jednotlivých chráněných krajinných oblastech či národních parcích, dalším zájemcům o ekologickou výchovu či lesní pedagogiku.
Resort životního prostředí a zemědělství navrhl radě kraje finančně podpořit vydání publikace, a to částkou 50 000,- Kč. Rada kraje s touto finanční podporou souhlasila.
Rada vzala na vědomí dopis auditora hejtmanovi ke zprávě o přezkoumání k 31. prosinci 2002 územně samosprávného celku Liberecký kraj
V souladu se zákonem o krajích bylo provedeno přezkoumání hospodaření Libereckého kraje za rok 2002, jehož výsledek byl formulován ve „Zprávě auditora o přezkoumání hospodaření k 31. prosinci 2002 územně samosprávného celku Liberecký kraj“, která se stala součástí Závěrečného účtu kraje za rok 2002, projednaného radou a zastupitelstvem kraje. V návaznosti na „Zprávu auditora“ a v souladu se smlouvou na finanční přezkum hospodaření uzavřenou dne 7.7.2002 Libereckým krajem a auditorskou firmou VGD Podzimek, Šuma, spol. s r.o., zpracoval auditor „Dopis hejtmanovi ke zprávě o přezkoumání hospodaření kraje k 31.12.2002“, ve kterém jsou podrobně zpracovány zjištěné skutečnosti související s provedeným přezkumem hospodaření kraje za 2002.
Skutečnosti uvedené v „Dopisu auditora“ byly dle působností jednotlivých odborů krajského úřadu postoupeny jejich vedoucím ke zpracování vyjádření, připomínek a předložení případných návrh na opatření. Průběh a způsob zabezpečení finančního přezkumu kraje za rok 2002 byl ze strany vybrané firmy (VGD podzimek a Šuma, Audit s.r.o.) zajištěn odborně a v souladu se smluvními podmínkami. Vzhledem k potřebě zajistit již v současné době podmínky pro průběžnou kontrolu hospodaření kraje jako nezbytnou součást přezkumu hospodaření kraje za rok 2003 byl včera předložen radě kraje návrh na uzavření smluvního vztahu s předmětnou auditorskou firmou na rok 2003. Rada po včerejším projednání schválila jak předložené návrhy opatření vyplývající z dopisu auditora, tak předložený návrh smlouvy na finanční přezkum hospodaření Libereckého kraje za rok 2003, jejíž součástí je i provedení průběžné kontroly hospodaření kraje ve zbývajícím období roku 2003.
Rada schválila návrh Smlouvy na zajištění projektu „Komunitní plánování sociálních služeb Libereckého kraje“
V letošním roce probíhá v rámci Libereckého kraje v souvislosti s reformou veřejné správy a reformou sociálních služeb řada aktivit, které umožní efektivněji rozhodovat o rozvoji jednotlivých typů sociálních služeb a struktuře sociální sítě služeb v kraji jako celku.
Jednou z těchto aktivit je zahájení prací na komunitním plánování ve vybraných lokalitách Libereckého kraje, kterými jsou pro rok 2003 – Turnovsko, Semilsko a Jilemnicko. Náměstkyně hejtmana pro resort sociálních věcí paní Irena Benešová požádala v této souvislosti o spolupráci Technickou univerzitu Liberec a radě kraje včera předložila ke schválení návrh smlouvy na zajištění projektu komunitní plánování sociálních služeb Libereckého kraje.
Předmětem smlouvy jsou činnosti spojené s komunitním plánováním sociálních služeb v pilotních regionech jako jsou Semilsko, Turnovsko a Jilemnicko. Jedná se o první fázi komunitního plánování, a to projekt sociální analýzy. Důraz bude kladen na specifiku jednotlivých regionů a jejich potřeb.
Linda Futerová
tisková mluvčí