Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíInovace i turistický ruch. To jsou oblasti, které by mohly více propojit Liberecký kraj s polským Lubušským vojvodstvím
- 18. 02. 2025 10:21
- Rozvoj
- Zastupitelstvo
Marcin Jabłoński, maršálek Lubušského vojvodství se v pátek 14. února sešel s Martinem Půtou, hejtmanem Libereckého kraje a Edvardem Kožušníkem, statutárním náměstkem hejtmana pro hospodářský a strategický rozvoj v sídle polského vojvodství v Zelené Hoře (Zielona Góra). Polská strana pozvala krajské zástupce na jednání, které rozvinulo a konkretizovalo oblasti možné česko-polské přeshraniční spolupráce.
Maršálek Lubušského vojvodství Marcin Jabłoński uvedl, že vidí velký potenciál zejména ve spolupráci obou regionů v oblasti cestovního ruchu a podnikání. „Obě strany mají geoparky UNESCO. Vzniká tak výborný prostor pro výměnu zkušeností a hledání takových prvků, které by mohly být dobrou praxí pro využití v Libereckém kraji nebo Lubušském vojvodství. Zejména náš geopark nacházející se na polsko-německé hranici vytváří příležitosti pro spolupráci s naším společným partnerem – Německem. Mluvili jsme také o Parku kosmických technologií, na který jsme velmi hrdí a který nám umožňuje zlepšovat parametry související s novými technologiemi, inovacemi, ale také přilákat vysoce kvalifikované odborníky. Je to také možný prostor pro společné aktivity s našimi sousedy z České republiky. Hovořili jsme rovněž o našich možnostech vyplývajících z fungování institucí podporujících ekonomiku v Zieloné Góre, Nowé Sóli a Gorzówě,“ uvedl maršálek. „Firmy, které vznikly v našich podnikatelských inkubátorech, jsou prosperující subjekty, na které jsme hrdí. Při příležitosti naší návštěvy Parku kosmických technologií bychom také rádi zmínili Lubušské digitální centrum, které vytváří prostor pro rozvoj veřejných služeb a boj proti kybernetickým hrozbám," zdůraznil maršálek Jabłoński na tiskové konferenci shrnující celé jednání.
Prohlídka Parku kosmických technologií byla dalším bodem při návštěvě polského regionu. „Když jsem byl naposledy v Zelené Hoře, o plánech na vybudování parku se teprve hovořilo, nyní Park již existuje a já jsem moc rád, že jej můžeme navštívit,“ řekl hejtman Martin Půta.
„Hovořili jsme o spolupráci v oblasti nových technologií, protože naše regiony se v této oblasti rychle rozvíjejí. Automobilový průmysl je v Libereckém kraji stále velmi silný. Nevíme, co se s ním stane v budoucnu, a tak vítáme vývoj i jiným směrem. Proto je důležitá technologická a vědecká spolupráce – bavili jsme se třeba o možnostech spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci,“ uvedl hejtman Půta. „Dlouhodobě a aktivně podporujeme startupy a inovativní přístupy přímo v regionu skrze krajský podnikatelský inkubátor,“ doplnil statutární náměstek hejtmana Edvard Kožušník. „Chceme, aby tvořiví lidé zůstávali u nás v regionu a hned neodcházeli do hlavního města nebo do zahraničí. Proto jim vytváříme podmínky pro rozvoj a možnosti podpory.“
S odkazem na spolupráci Geoparků UNESCO – Český ráj a Geoparku Muskau Arch/ Łuk Mużakowa navrhl hejtman Martin Půta vytvoření pracovní skupiny a další diskusi v této skupině o společném rozvoji cestovního ruchu.
Zástupci samosprávy Lubušského kraje a Libereckého kraje také otevřeli témata důležitá z pohledu celé Evropské unie, kterými jsou snižující se porodnost, demografické změny a budoucnost politiky soudržnosti Evropské unie.
Spolupráce kraje s polským vojvodstvím začala v srpnu roku 2017, kdy představitelé Lubušského vojvodství oslovili hejtmana Martina Půtu s žádostí o spolupráci. Koncem června následujícího roku se konaly Dny Lubušského vojvodství, během nichž podepsal hejtman Libereckého kraje s maršálkem Lubušského vojvodství Dohodu o spolupráci.