Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Technická univerzita představila nový elektronový mikroskop

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 25. 11. 2024 14:02
  • Rozvoj

Sdílet článek

SUPPORT4SME. Tak zní název projektu, na kterém spolupracuje Technická univerzita v Liberci, Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI)s Technickou univerzitou v saském Chemnitz. Projekt získal podporu z prostředků programu Interreg ČR – Sasko 2021–2027.

Hlavním cílem projektu je přenos znalostí a technologií mezi univerzitami a průmyslem. To zahrnuje pořádání workshopů a seminářů, kde se účastníci seznamují s nejnovějšími poznatky z materiálových věd, a také nabídku moderních analytických metod pro podniky.

Součástí projektu bude vytvoření centra přeshraniční spolupráce, které propojí vysoké školy, výzkumné organizace a podniky z českého a saského regionu. Na webu projektu vznikne digitální česko-saská platforma, která usnadní přenos výzkumných poznatků do praxe a nabídne konkrétní řešení technologických problémů malých a středních podniků, čímž zvýší jejich konkurenceschopnost.

V rámci projektu podniky získají přístup k nejnovější výzkumné infrastruktuře, včetně unikátního mikroskopu Helios 5 PFIB CXe, který byl 14. listopadu představen na CXI. Tento mikroskop za 45 milionů korun umožňuje zobrazování vzorků v nanometrovém rozlišení a detailní analýzu materiálů, například pro kontrolu kvality povrchových úprav nebo detekci defektů, jako jsou mikropraskliny na karoseriích automobilů. Pomůže firmám optimalizovat jejich výrobní procesy a zvýšit kvalitu jejich produktů.

Projekt SUPPORT4SME má za cíl posílit spolupráci mezi univerzitami, výzkumnými organizacemi a malými a středními podniky v českém a saském regionu. Součástí je také vytvoření centra přeshraniční spolupráce a digitální platformy, která usnadní přenos vědeckých poznatků do praxe a nabídne konkrétní řešení technologických problémů firem.

Kdo má zájem podat projekt do přeshraničního programu Interreg ČR – Sasko, může se obrátit na konzultační místo na krajském úřadě Libereckého kraje, odboru regionálního rozvoje a evropských projektů. Podrobné informace jsou zveřejněny na webových stránkách programu https://sn-cz2027.eu/cz.

Interreg Sasko

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky