Tanvaldskou Obchodní akademii převezme Liberecký kraj

Daníčková Blanka

• 03. 06. 2015 15:03
  • Školství

Převzetí Obchodní akademie Tanvald odsouhlasilo zastupitelstvo Libereckého kraje na svém posledním zasedání. Škola doposud fungovala společně s Masarykovou základní školou Tanvald, ale nově se stane součástí Gymnázia Tanvald, které zřizuje právě Liberecký kraj.

„Rozhodnutí zastupitelstva dovršilo několik měsíců připravovanou dohodu o převzetí zřizovatelských funkcí. Jsem ráda, že zastupitelé Libereckého kraje navázali na rozhodnutí tanvaldských zastupitelů, kteří předání oboru Obchodní akademie Libereckému kraji odsouhlasili již 15. dubna. Od 1. září 2016 tak přejde obor Obchodní akademie pod křídla Gymnázia Tanvald, které je zřizované Libereckým krajem,“ upřesňuje okolnosti dohody o převzetí Alena Losová, radní Libereckého kraje pověřená řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Stávající střední školy – Gymnázium Tanvald a Obchodní akademie, která dosud funguje spolu s Masarykovou základní školou Tanvald – byly obě v posledních letech v obtížné situaci. Gymnázium Tanvald se potýkalo se snížením zájmu o studium, v předchozích třech letech se mu dvakrát nepodařilo otevřít první ročník čtyřletého gymnázia. Obchodní akademie rovněž naplňovala svoji kapacitu v posledních letech obtížně, v letošním školním roce nastoupilo do prvního ročníku 15 žáků. Vývoj počtu žáků bohužel nenabízí o mnoho lepší prognózu ani do dalších let.

Společně s převzetím oboru Obchodní akademie dojde k útlumu oboru čtyřletého Gymnázia. „Stávajících žáků se změna však nijak nedotkne, jelikož jde o postupný přechod od prvních ročníků. Zároveň Tanvaldsko nepřijde o možnost gymnaziálního vzdělávání pro žáky z 9. ročníků, protože ti mohou být přijati do kvinty osmiletého gymnázia,“ uvedla Alena Losová. Tento způsob nebude praktikován pouze v Tanvaldu, ale úspěšně se uplatňuje i u gymnázií v Mimoni či Frýdlantu. „Přínosem je i skutečnost, že zápisem dalšího oboru vzdělání se Gymnázium Tanvald stane větší a stabilnější školou, než je tomu doposud. A v neposlední řadě je dalším aspektem změny snaha kraje řešit zřizovatelské kompetence a dosáhnout stavu, kdy veřejné střední školy bude zřizovat kraj a ponese odpovědnost za jejich síť,“ doplňuje Alena Losová.

Ve výsledku to znamená, že v roce 2019 bude v Tanvaldu nabízen pouze osmiletý obor Gymnázia a čtyřletý obor Obchodní akademie. Do kvinty budou navíc po splnění podmínek přijati žáci vycházející ze základních škol. Změna bude postupná a realizovaná formou ukončení vzdělávání od 1. ročníku na jedné škole a současně zahájením vzdělávání od 1. ročníku na škole druhé. S ohledem na rozhodnutí budou oba čtyřleté obory Obchodní akademie a Gymnázium prohlášeny za dobíhající, ale fakticky dobíhajícím bude pouze čtyřletý obor Gymnázium, který postupem času zanikne úplně.