Studijní cesta do Itálie: Region Emilia-Romagna inspiruje Liberecký kraj
- 07. 01. 2025 13:00
- Rozvoj
Na sklonku roku 2024 se delegace Libereckého kraje a Agentury regionálního rozvoje vydala na studijní cestu do italských měst Bologna a Rimini. Cesta se uskutečnila v rámci projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje a přinesla mnoho cenných poznatků o mezinárodní spolupráci v oblasti inovací, nové kontakty a inspirativní příklady dobré praxe.
Setkání s ART-ER v Bologni
První zastávkou delegace byla Bologna, potažmo workshop pořádaný agenturou ART-ER (Attractiveness Research Territory in Emilia-Romagna). Ta je klíčovou organizací regionu zaměřující se na podporu technologického a inovačního rozvoje. „Získali jsme detailní pohled na aktivity ART-ER, jako je podpora malých a středních podniků, transfer technologií a budování konkurenceschopnosti,“ říká Alena Matyášová z Agentury regionálního rozvoje.
Delegace ocenila zejména koncept řízení klastrových organizací CLUST-ER sjednocující specializace regionu a efektivně propojující klíčové aktéry vědy, výzkumu a průmyslu. Setkání položilo základy budoucí spolupráce mezi Libereckým krajem, Agenturou regionálního rozvoje a ART-ER v oblasti digitálních inovací a regionálního rozvoje.
„Italové dlouhodobě budují své sítě spolupráce, mají bohaté mezinárodní kontakty. To se potvrdilo i upřímným zájmem o jejich propojení s Libereckým krajem. Věřím, že společně můžeme posunout oba regiony o kus dál, “ dodává Adam Soltan z Agentury regionálního rozvoje.
Konference S3 v Rimini
Hlavním cílem cesty byla konference S3 (Smart Specialisation Strategies), organizovaná Evropskou komisí pro rozvojové agentury a inovační centra z celé Evropy v jednom z nejznámějších italských letovisek Rimini. Za hlavní témata stanovila Komise budoucnost regionálních inovačních strategií a mezinárodní spolupráci. Důraz kladla především na propojení regionů skrze sdílené hodnoty a výzvy.
S3 konference ukázala na klady, ale i na zápory současné praxe. Například na fakt, že mnoho vyspělých evropských regionů ustrnulo v inovacích a rozhýbat je nebude vůbec snadné. „Pozitivním zjištěním bylo, že velké množství i vzdálených regionů stojí o rozšiřování svých sítí spolupráce. Do Libereckého kraje vezeme množství kontaktů na odborníky z Lotyšska, Francie, Belgie, Itálie, Řecka a z dalších evropských zemí,“ uzavírá Adam Soltan z Agentury regionálního rozvoje.
Pomoci spolupráci by v tomto směru měla i nová značka Regional Innovation Valley. Za cíl má stát se jakousi pečetí kvality pro rozvojové agentury, inovační centra a celé regiony. Pomoci jim má ke zviditelnění a jednoduššímu budování mezinárodních spoluprací formou navazování přeshraničních partnerství a rozvíjením společných projektů.
Studijní cesta do regionu Emilia-Romagna potvrdila, že spolupráce se zahraničními partnery je klíčová pro rozvoj inovačního prostředí v našem regionu. Liberecký kraj bude s Agenturou regionálního rozvoje i nadále aktivně pracovat na budování těchto partnerství.