Starostové Trojzemí tvoří zelenou tvář přeshraniční spolupráce
- 08. 03. 2010 16:46
- Rozvoj
Starostové měst ležících v Trojzemí zasadí stromy v aleji propojující všechny tři země. Ve středu 10. 3. 2010 v 9 hodin se sejdou na bývalém hraničním přechodu na Žitavské ulici v Hrádku nad Nisou Andrzej Grzmielewicz, Arndt Voigt a Martin Půta, aby zasazením dvou nových dubů symbolicky zakončili společný projekt na obnovu a údržbu dubové aleje, která jako zelená niť spojuje všechny tři země.
Už v roce 2007 bylo v této aleji vysazeno 107 nových dubů v hodnotě 251.600 Kč. Na nové stromy a údržbu aleje tehdy přispěla Evropská Unie v rámci českopolského projektu Stromy v Trojzemí, akci podpořili také Liberecký kraj a Pivovar Staropramen.
Nyní byla revitalizace aleje zaměřena na ošetření 83 stromů na Žitavské ulici v úseku od kruhového objezdu ke státní hranici, který je silnicí I/35 a je v majetku Ředitelství silnic a dálnic České republiky. Právě v tomto úseku mají být vysazeny dva nové duby, které doplní více než 100 let starou původní alej. I tentokrát přispěla na péči o zeleň Evropská unie prostřednictvím Fondu malých projektů Programu na podporu příhraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013 – celkové náklady na české straně činí 17.929,- Euro. Kromě revitalizace aleje budou vytištěny propagační pohlednice s motivy stromů a na 15. .května 2010 je připraven Den pro stromy s programem pro rodiče a děti na zahradě Domu dětí a mládeže Drak v Hrádku nad Nisou. Německý partner projektu kterým je Pozemkový spolek Žitavske hory a podhůří se sídlem v Mittelherwigsdorfu, předsedou spolku je Gerd Hummitzsch, manažerem projektu Andy Paul,
připravuje naučnou stezku.
A tak budou moci turisté i obyvatelé Trojzemí, nejen dnes, ale i v příštích letech využít stínu mohutných dubů při svých výletech na Trojzemí či za koupáním na Kristýnu.
Další informace k projektu:
Město se kromě investičních projektů věnuje také ochraně životního prostředí a ekologické výchově. V minulém roce byl ve spolupráci s Pozemkovým spolkem Žitavské hory a podhůří připraven projekt, orientovaný na stromy v krajině, na české straně na záchranu dubové aleje, vedoucí od kruhového objezdu ke státní hranici. Na německé straně jsou prioritou původní druhy ovocných stromů, jejich zachování v krajině, stejně výroba regionálních produktů. Důležitou součástí projektu je práce s veřejností a ekologická výchova. Na české straně bude vydána pohlednice s jednotlivými druhy listnatých stromů v Trojzemí a 15.5.2010 v DDM Drak připraven Den pro stromy, zaměřený na kreativní dílničky pro rodiny s dětmi , na saské straně vzniká naučná stezka, která jednotlivé ohrožené druhy původních ovocných stromů včetně různých druhů rostlin a živočichů na ně vázaných, představí obyvatelstvu i návštěvníkům.
V Hrádku tak pokračujeme v dlouhodobé péči o veřejnou zeleň, v rámci tohoto projektu byl realizován zdravotní prořez 83 stromů, vykáceny 2 odumřelé duby, na jejichž místo jsou vysazeny nové. Celkové náklady na projekt na české straně 17.929,- Eur, z toho příspěvek z EU z 15.239,- Eur z Fondu malých projektů Programu na podporu příhraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013.
V případě zájmu o podrobné informace k projektu se prosím obraťte na Ing Romanu Cermanovou, manažerka projektu (mobil: 777216852, email: r.cermanova@gmail.com)
V případě zájmu o obecné informace k mezinárodní spolupráci města Hrádek nad Nisou, k fungování Svazku tří měst Bogatynia – Hrádek nad Nisou – Zittau se prosím obraťte na ThMgr Hedvika Zimmermannovou – manažerku mezinárodní spolupráce Svazku měst Malý trojúhelník (mobil: 723255696 , email: hedvika.z@eurnet.cz )