Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Šperky turnovských žáků nadchly odborníky

Daníčková Blanka

tiskový mluvčí

  • 05. 05. 2016 15:19
  • Školství

Sdílet článek

Soupravou šperků vytvořených s využitím granátové techniky bodovala Marie Vosejpková z Turnova v celostátní soutěži Studentský design 2016. Žákyně oddělení zlatnictví a stříbrnictví Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov zaujala svou tvorbou v soutěži podobně jako její spolužačka ze stejného oboru, Magdalena Bíbová. Ta vytvořila přívěšek s vltavínem na výzvu firmu DUV Granát Turnov, mezi mnoha návrhy zaujala a nyní začne její přívěšek firma vyrábět a prodávat.

Soutěž Studentský design 2016 vyhlásila Asociace středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory ČR. Pořádající školou byla tentokrát Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno.

V klání se o přízeň poroty ucházelo 180 studentských prací z celé republiky, celkem v pěti kategoriích. Každá kategorie měla svou odbornou komisi, která hodnotila práce na veřejně přístupné výstavě všech prací v Brně. Celkem bylo ze všech prací oceněno 30 děl, jedna práce získala cenu Grant Prix, ostatní se staly laureáty soutěže. Dále byla udělena Cena ředitelů škol Asociace a Cena žáků brněnské školy. Jednou z laureátek soutěže se stala i Marie Vosejpková se svou soupravou šperků s využitím granátové techniky, která pracovala pod vedením Akademického malíře Jiřího Studničky. „Vzhledem k obrovské konkurenci je toto ocenění velkým úspěchem, nejen pro samotnou autorku šperků, ale i pro celou turnovskou uměleckoprůmyslovou školu,“ uvedla ředitelka školy Jana Rulcová. Všechny oceněné práce budou vystaveny na akci Designblok 2016 v Praze.

Oddělení zlatnictví a stříbrnictví se může pochlubit i dalším úspěchem. V minulém školním roce vyhlásila turnovská škola ve spolupráci DUV Granát Turnov a Muzeem Vltavínů v Českém Krumlově soutěž na návrh šperku, jehož součástí bude hrubý, neopracovaný vltavín (zelený tektit, který vznikl asi před 14 miliony lety při dopadu obrovského meteoritu na území dnešního Bavorska) zasazený do stříbra. Zadání se ujali žáci ve třetím a čtvrtém ročníku a vznikla tak celá řada návrhů. Zástupci DUV Granát Turnov byli některými návrhy nadšeni, a proto se rozhodli, že jeden z nich začnou vyrábět a prodávat v Českém Krumlově v Muzeu Vltavínů. Jedná se o návrh přívěsku Magdaleny Bíbové, nyní žákyně 4. ročníku SUPŠ a VOŠ Turnov.

„Máme velikou radost z úspěchů našich žákyň, vždycky je velmi motivující vidět, že se práce žáků setkávají s oceněním, že nezůstanou ve škole jako studijní materiál,“ chválí obě dívky Jana Rulcová.  DUV Granát Turnov je sociálním partnerem Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné škola Turnov, který mimo jiné zajišťuje získávání materiálu pro umělecké dílny školy. „Spolupráce školy s DUV Granát Turnov je jedním z výborných příkladů, jak by měly školy kooperovat se zaměstnavateli. Žáci jsou už od počátku studia v kontaktu s reálným prostředím a pak mnohem snadněji nachází i uplatnění v oboru,“ doplnila Alena Losová, radní pověřená řízením oboru školství, mládeže, tělovýchovy sportu a zaměstnanosti Libereckého kraje. 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky