Sociální odbor hodnotí kampaň MÍT DOMOV A RODINU za rok 2017

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 11. 05. 2018 00:00
  • Sociální

Od roku 2015 probíhá v Libereckém kraji kampaň, která se zabývá vyhledáváním pěstounů, s názvem „MÍT DOMOV A RODINU -  Samozřejmost nebo vzácnost?“. Na kampani se podílí kromě Krajského úřadu Libereckého kraje také 8 organizací, které mají pověření k vyhledávání náhradních rodičů: Centrum pro rodinu Náruč, z. ú.; Centrum Protěž, o.p.s.; Farní charita Česká Lípa; Mateřské a dětské centrum Maják z. s. Tanvald; Městský úřad Železný Brod; Most ke vzdělání – Bridge to education, z. s., Rodina v centru, z. ú., Společnost pro podporu náhradní rodinné péče Amina, o. p. s.

Počet zrealizovaných akcí v rámci kampaně: 28

Akce byly většinou informačního charakteru (besedy, informační články), 35 % akcí bylo určeno široké veřejnosti, konaly se také 2 dny otevřených dveří. Celkově bylo na kampaň v loňském roce vynaloženo téměř 220 000,- Kč. Kraj se podílel částkou 95 135,- Kč (43 % z celkových nákladů), organizace 124 800,- (57 % z celkových nákladů). Kampaní bylo osloveno přibližně 13 000 lidí, jedna třetina z nich se akcí přímo účastnila, zbytek byl osloven propagačními materiály, články v tisku apod.

Z celkového počtu akcí bylo realizováno v Týdnu náhradního rodičovství (TNR): 10

Náklady za kraj na TNR : cca 25 000,-

Náklady za organizace na TNR: 90 600,-

Tyto akce byly především určeny široké veřejnosti a měly osvětový charakter. Farní charita Česká Lípa zorganizovala celodenní akci, v rámci které kraj uspořádal tiskovou konferenci. Kraj dále zajistil mediální tvář celého týdne, vydal 5 tiskových zpráv a tři rozhovory a zajistil jeho propagaci.

„Za rok 2017 bylo na krajském úřadě přijato 50 žádostí od lidí, kteří se chtějí stát náhradními rodiči – ať už osvojiteli, dlouhodobými pěstouny nebo pěstouny na přechodnou dobu.  Průměrné náklady na získání jednoho žadatele z pohledu kampaně jsou 4 400 korun,“ upřesnil náměstek hejtmana LK pro sociální oblast Pavel Svoboda. Ačkoliv není možné zjistit, kde se vzal první impulz, který zájemce motivoval k podání žádosti, je tento ukazatel cenným výchozím bodem, podle něhož budeme moci určit, jak se zlepšuje efektivita kampaně v průběhu následujících let,“ dodal.

Příloha: Vyhodnocení kampaně 2017

Název akce