Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Sklářský výtvarník Oliva oslavil devadesátku a chystá výstavu v Brodě

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 08. 09. 2023 08:07
  • Kultura

Sdílet článek

Devadesát let od narození významného železnobrodského sklářského umělce a dlouholetého pedagoga Ladislava Olivy uběhlo 21. srpna tohoto roku. Jako umělec je zastoupen v mnoha muzeích, galeriích a soukromých sbírkách po celém světě, jako náročný pedagog je zapsán v srdcích a ve vzpomínkách dlouhé řady bývalých žáků sklářských škol v Železném Brodě a v Kamenickém Šenově.

„Náš kraj má na seznamu významných sklářských tvůrců celou řadu vynikajících jmen. Ladislav Oliva mezi ně bezpochyby patří a je skvělé, že v tradici pokračují i další generace jeho rodiny a také řada jeho studentů,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

O svém životě, naplněném dlouholetou prací i zodpovědným vztahem k průmyslové i k autorsky vyhraněné sklářské tvorbě, sepsal v nedávné době vlastní monografii, kterou vydal prostřednictvím nakladatelství Roman Karpaš RK v Liberci v roce 2019.

Zajímavou etapou v životě Ladislava Olivy byla v době jeho nástupu do uměleckého života několikaletá spolupráce se Severočeským muzeem.  Po studiích v ateliéru Josefa Kaplického na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze nastoupil mladý Ladislav Oliva do tehdejšího národního podniku Borské sklo v Novém Boru. Jeho originální, a přitom po výtvarné i po řemeslné stránce unikátní práce našly tehdy rychlé zastoupení mezi exponáty mimořádně prestižních výstav po celém světě – například trienále v Miláně v letech 1959 a 1960, světová výstava EXPO 58 v Bruselu, výběrová výstava uměleckého skla v Corningu v USAv roce 1959 a výstava Československé sklo v Moskvě tomtéž roce, krátce na to i výstavách v Mnichově a ve Stuttgartu.

Domácí veřejnost se však o výstavních úspěších i o významných oceněních Ladislava Olivy dozvídala sporadicky a většinou prostřednictvím nenápadných stručných zpráv v tisku. Zato tehdejší návštěvníci Severočeského muzea měli zásluhou kurátora Františka Stehlíka příležitost k osobnímu setkání s nejnovějšími díly Ladislava Olivy na každoročních výstavách liberecké Skupiny 7 a v roce 1968 na autorově první sklářské výstavě, jež prezentovala sklo z let 1952 až 1968.

V roce 1964 sice zavedly pracovní povinnosti Ladislava Olivu do Skláren v Poděbradech a později i za pedagogickým posláním do Železného Brodu a Kamenického Šenova, ale kontakty se Severočeským muzeem zůstávaly i nadále velice dobré. Přesvědčivým dokladem je i zastoupení sedmadvaceti autorových uměleckých děl v liberecké muzejní sbírce skla a také plakety z různobarevného litého skla, které Ladislav Oliva vytvořil v roce 1988 při příležitosti 125. výročí založení Severočeského muzea.

Ladislav Oliva si v roce svého životního jubilea zaslouží nepochybně hluboké uznání nejenom za vše, co pro novodobé umělecké sklo a pro výchovu budoucích generací sklářských výtvarníků vykonal, ale rovněž za neutuchající energii, s níž do výtvarného života vstupuje i dnes. Na podzim tohoto roku, 12. října, totiž otevře svou výstavu v Galerii Detesk v Železném Brodě. N abídne ohlédnutí za bohatým uměleckým životem a současně inspiraci nastupující generaci sklářských výtvarníků.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky