Seniorská obálka urychlí pomoc osamělým starším lidem i v Libereckém kraji
- 28. 06. 2019 00:00
- Sociální
Po bok většiny krajů České republiky se s projektem Seniorská obálka zařadil i Liberecký kraj. Tiskopis s tímto názvem, jenž obsahuje základní informace o zdravotním stavu osaměle žijícího seniora nebo zdravotně postiženého, se tak nyní rozšíří i mezi obyvateli regionu. Projekt spolu se zástupci záchranných složek představili veřejnosti v pátek 28. června v Kavárně Pošta krajská koordinátorka ministerstva práce a sociálních věcí pro strategii stárnutí Pavla Řechtáčková a náměstek hejtmana Libereckého kraje pro sociální věci Pavel Svoboda.
Poprvé zavedl v České republice Seniorskou obálku Jihomoravský kraj, a to již v létě minulého roku. Postupně se k němu přidaly i další kraje. Seniorská obálka pomáhá v situacích, kdy se senior nebo zdravotně postižený dostane do tísně, ohrožení zdraví nebo života. Pomáhá v situacích, kdy není schopen se záchranáři sám komunikovat, například když po úrazu ve své domácnosti upadne do bezvědomí.
„Do formuláře napíše senior základní údaje o svých nemocech, o lécích, které bere, alergiích a doplní kontakt na nejbližší příbuzné. Kartu by měl potom umístit na viditelném místě ve svém bytě nebo domě. Buď na dveře lednice, nebo vnitřní stranu vchodových dveří. Tam kartu v případě potřeby najdou Integrované složky záchranného sytému, hasiči, strážníci nebo lékaři záchranné služby. Z karty tak sami vyčtou, jaké léky mohou dotyčnému člověku bez rizika podat, a mohou také díky uvedenému kontaktu zavolat nejbližším příbuzným seniora a informovat je o nastalé situaci,“ upřesnil náměstek hejtmana Pavel Svoboda. „Projekt považuji za dobrý nápad, který zjednoduší a zrychlí pomoc řadě osaměle žijících seniorů nebo zdravotně postižených. Věřím, že o kartu bude velký zájem,“ doplnil.
Označení ICE, které má obálka v záhlaví, je mezinárodní zkratkou a znamená "použít v případě nouze" (z anglických slov In Case of Emergency). Seniorskou obálku si může pořídit každý, i ten, kdo žije ve vícečlenné domácnosti. Od 1. července bude ke stažení na webových stránkách Libereckého kraje, Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a všech složek Integrovaného záchranného systému včetně Městské policie Liberec. Protože každý senior nebo zdravotně postižený nemá doma počítač a tiskárnu, bude karta distribuována také v tištěné podobě.
„Do distribuce postupně zapojíme Krajskou radu seniorů a další seniorské organizace v Libereckém kraji a také obce,“ vysvětlila Pavla Řechtáčková, krajská koordinátorka MPSV pro implementaci politiky stárnutí v Libereckém kraji. „Důležité je, aby údaje na kartě byly aktuální, včetně třeba poslední hospitalizace v nemocnici. Doporučujeme lidem také, aby do formuláře napsali i kontakt na svého praktického lékaře. U léků, které senior bere, je třeba doplnit též dávkování,“ dodala s tím, že seniorům nebo handicapovaným mohou pomoci vyplnit formulář třeba jejich příbuzní, ošetřující lékař nebo sociální pracovníci.
Seniorská obálka je výstupem spolupráce kraje s MPSV na projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. Na projektu spolupracují odborníci z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR, Krajského úřadu Libereckého kraje, Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, Českého červeného kříže v Jablonci nad Nisou a dalších složek Integrovaného záchranného systému.