Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.
Více informacíSeminář nahlédl na nemoci z povolání
- 27. 11. 2024 08:03
- Zdravotnictví
Seminář pro zaměstnavatele zaměřený na celý proces šetření a uznávání nemocí z povolání se konal 19. listopadu v Liberci ve spolupráci Svazu průmyslu a dopravy České republiky, Okresní hospodářské komory Liberec, Krajské nemocnice Liberec, Spolku pro rozvoj lidských zdrojů Liberec a Krajské hygienické stanice Libereckého kraje, která byla odborným garantem akce. Semináře se zúčastnilo 30 zástupců firem z Libereckého kraje.
„Uznání nemoci z povolání má dopad na další pracovní život zaměstnance a jeho uplatnění na trhu práce, soukromý život nevyjímaje. Proto je důležité znát podstatu působení rizikových faktorů, co mohou způsobit a jak se jim bránit. K tomu slouží preventivní i rehabilitační opatření. Odpovědnost za nastavení preventivních opatření nese zaměstnavatel. Zaměstnance s nimi prokazatelně seznámí a je odpovědností zaměstnance je dodržovat,“ vysvětlila Vladimíra Lipšová, vedoucí Centra hygieny práce a pracovního lékařství, Státního zdravotního ústavu.
„Seminář byl letos v pořadí již třetí ve spolupráci a s odbornou garancí zajištěnou Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje. Jsem ráda, že mohu říci, že zaměstnavatelé si uvědomují nebezpečí působení rizikových faktorů, současně mají zájem se v této oblasti vzdělávat a jsou ochotni své poznatky sdílet a nebojí se diskutovat. V rámci zpětné vazby na konci semináře jsme společně nastínili možná další témata na příští rok," řekla Naděžda Vojtíšková, regionální manažerka Svazu průmyslu a dopravy České republiky pro Liberecký a Královéhradecký kraj.
Samostatným tématem semináře bylo chronické onemocnění bederní páteře a jeho uznávání jako nemoci z povolání. Vědecké studie prokázaly, že zvýšené riziko vzniku poškození bederní páteře je zejména u pracovníků, u nichž je výkon práce spojen s opakovanou ruční manipulací s břemeny nebo s opakovaným zaujímáním nepřijatelných pracovních poloh trupu, především pak při souběžném výskytu obou jmenovaných nepříznivých faktorů. Týká se to například některých typů práce ve stavebnictví, ve výrobě nebo ve zdravotnictví, pokud dochází k pravidelnému zvedání pacientů a k vysoké zátěži páteře. Studie naproti tomu nezjistily významné poškození při sedavé práci.
Věcně a místně příslušným orgánem k přezkoumání lékařských posudků podle zákona o specifických zdravotních službách je Krajský úřad Libereckého kraje. Krajský úřad do 30 dnů ode dne doručení spisu s návrhem na přezkoumání lékařského posudku tento návrh na přezkoumání buď zamítne a napadený lékařský posudek potvrdí, nebo napadený lékařský posudek zruší a vrátí věc poskytovateli k vydání nového lékařského posudku, nebo napadený lékařský posudek zruší. Lhůta 30 dnů se přerušuje v případech vyžádání si odborného posouzení nebo přezkoumání postupu při ověření podmínek vzniku nemoci z povolání. Proti rozhodnutí krajského úřadu se nelze odvolat.
„Krajský úřad Libereckého kraje řeší jednotky přezkumů lékařských posudků o nemoci z povolání. Návrh na přezkum může podat posuzovaná osoba nebo zaměstnavatel. V letošním roce jsme dosud přijali celkem čtyři návrhy, z nichž dva jsme potvrdili a dva jsou v řešení. V loňském roce jich bylo celkem devět, dva se týkaly uznání nemoci z povolání a sedm naopak neuznání. Všechny jsme potvrdili,“ doplnila Kateřina Gerö, vedoucí správního oddělení odboru zdravotnictví Krajského úřadu Libereckého kraje.
Nemoci z povolání v Libereckém kraji v roce 2023
Národní registr nemocí z povolání
TZ: Krajská hygienická stanice Libereckého kraje
Další aktuality
Pohotovosti v nemocnicích fungují i o svátcích. Pokryjí všechny oblasti kraje
- 18. 12. 2024
- Zdravotnictví
Kraj dokončil další Centrum odborného vzdělávání. Nového vybavení se dočkali v Turnově
- 06. 12. 2024
- Rozvoj
- Školství
- Veřejné zakázky
- Zdravotnictví