Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Roadtrip Libereckého kraje představil čtyři energetická zařízení. Chce jimi inspirovat ostatní 

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 30. 11. 2023 08:59
  • Rozvoj

Sdílet článek

Odbornou veřejnost a politickou reprezentaci v regionu již přes rok propojuje Platforma moderní energetiky. Podněcuje diskuzi, vzdělává a ukazuje na dobrou praxi. Letos v listopadu kupříkladu formou roadtripu po čtyřech zavedených energetických zařízeních, větrném parku, kotelně na biomasu, bioplynové stanici a souboru pasivních domů. 

„Místa jsme volili tak, aby ukazovala na dobrou praxi a zároveň inspirovala. Každé představuje funkční, léty prověřené řešení přispívající k efektivnější a ekologičtější energetice regionu,“ uvedl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. 

Roadtrip odstartoval v Jindřichovicích pod Smrkem, kde svůj malý větrný park zprovoznili již v roce 2003. Obec se tehdy stala vzorem využití obnovitelných zdrojů energie. Neusnula na vavřínech a v brzké době se chystá osadit místní brownfield bývalé textilky fotovoltaickými panely. Pro objekt rovněž hledá smyslupné využití. 

Část peněz získaných z provozu větrníků směřují jindřichovičtí do obecního fondu životního prostředí. Z něj může místní komunita čerpat dotační prostředky na lokální projekty úspory energií. 

Následovala návštěva bývalé textilní továrny Feigl & Widrich v Andělské hoře. Kulturní památka získala před nedávnem nový život díky instalaci moderní kotelny na biomasu. Technologie je mimochodem ryze česká. S výkonem 1000 kW vytápí přilehlé výrobní haly, stačí jí na to přibližně tři balíky slámy za den. Ceněná je i citlivost, s jakou investor přistoupil k revitalizaci architektonicky hodnotného industriálního areálu. 

Třetí zastávkou se stala bioplynová stanice v Křižanech využívající technologii mokré fermentace. Od roku 2009 zde chlévský hnůj, kukuřičnou siláž a travní senáž využívají k výrobě tepla a elektřiny čímž dávají zemědělskému areálu novou přidanou hodnotu. 

Roadtrip zakončila návštěva pilotního projektu souboru pasivních domů v Koberovech na Železnobrodsku. V roce 2007 s ním společnost Atrea získala hlavní cenu soutěže Energetický projekt roku. Unikátní je tento soubor nejen v rámci Libereckého kraje, ale i celého Česka, a to jak z hlediska energetiky, tak urbanismu. Ze souboru domů jich je jedenáct trvale obydleno, jeden slouží jako vzorový a jeden jako školící objekt pro techniky jablonecké společnosti. V každodenním provozu jsou patnáct let a za tu dobu mnohokrát prokázaly kvalitu a udržitelnost zvoleného řešení. 

„Chceme, aby se návštěva těchto míst stala inspirací pro další obce i soukromé investory v regionu. Naše Platforma moderní energetiky o to ostatně usiluje dlouhodobě, propojuje politiky s odborníky, vzdělává je a také jim přináší nové poznatky z národní i evropské úrovně,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. 

Pokud vás roadtrip po energetických zařízeních zaujal, vězte, že jsme ani zdaleka nevyčerpali zásobu regionu. Sledujte Liberecký kraj a Agenturu regionálního rozvoje, další roadtrip plánujeme na jaro 2014. „V hledáčku na příští rok máme vodíkové technologie, vodní energii nebo plazmové zplyňování odpadu,“ uzavřel Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje. 

logo smart

 

Youtube video

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky