Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Revitalizace českolipské obchodní akademie získala cenu za úsporu vody i energií

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 30. 05. 2022 13:54
  • Rozvoj

Sdílet článek

Další úspěch sklidil Liberecký kraj za projekt revitalizace Obchodní akademie v České Lípě. Vloni v celostátní soutěži Chytrá města 2021 získal Zvláštní cenu poroty. Nyní převzal krajský radní Jiří Ulvr Cenu poroty v soutěži ČEPP 2021 - Český energetický a ekologický projekt.

„Mám radost, že jsem mohl toto ocenění převzít. Revitalizace českolipské školy je součástí koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj. Využití moderních technologií a zavádění chytrých řešení jsou trendem dnešní doby a patří k úkolům, které v rámci této koncepce plníme. Vnímáme to jako službu obyvatelům regionu, ale také jako vklad do budoucna,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

V letech 2018 až 2019 dostala škola zateplení, došlo k instalaci řízeného větrání se zpětným využití tepla a odpadní teplo ze serveroven se začalo využívat pro ohřev teplé vody a vytápění toalet. Projekt s názvem Snížení energetické náročnosti budovy Obchodní akademie Česká Lípa vyšel na 18 milionů korun, dotace z Operačního programu Životní prostředí činila 5,2 milionu. „Porota ocenila zejména řešení celé energetické náročnosti budovy. Díky těmto úpravám se podařilo uspořit až 85 % energie za necelý rok od rekonstrukce školy,“ zdůraznil Ulvr.

Při stavebních úpravách Obchodní akademie v České Lípě byl rovněž poprvé uveden do praxe projekt Hospodaření s dešťovou vodou v Libereckém kraji. Během prací spojených s rekonstrukcí sociálního zařízení byla vloni nainstalována technologie na využití dešťové a šedé vody v objektu školy. Jímaná dešťová voda slouží k zalévání trávníků, kropení dvora a splachování toalet. Šedá voda po přečištění a dezinfekci UV lampami slouží rovněž ke splachování. Náklady činily 7 milionů, dotace z Operačního programu Životní prostředí představovala 2 a půl milionu korun.

Kraj chce úsporné technologie aplikovat na dalších budovách, které jsou v jeho správě nebo v nich sídlí krajské příspěvkové organizace. V plánu jsou úpravy na českolipské průmyslovce, dešťovou vodu chce kraj svádět i ze zelené střechy plánovaného parkovacího domu u sídla krajského úřadu a z okolních ploch. Součástí projektu je podzemní akumulační nádrž, ze které se bude voda vhánět do závlahového systému. „Naším přáním je, aby postupem času k masivnějšímu využití dešťové či šedé vody směřovalo více veřejných i soukromých projektů v regionu,“ prohlásil Ulvr.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky