Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Regionální sektorovou dohodu pro Liberecký kraj pro oblast sklářského průmyslu podepsal hejtman Martin Půta

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 08. 06. 2015 16:14
  • Školství

Sdílet článek

Dnes podepsal hejtman Libereckého kraje Martin Půta za účasti partnerů z řad významných zaměstnavatelů, institucí a škol Regionální sektorovou dohodu pro Liberecký kraj pro oblast sklářského průmyslu.

Spolu s ním dohodu stvrdili svým podpisem také ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci Kateřina Sadílková, generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová, prezident Asociace sklářského a keramického průmyslu Petr Mazzolini, ředitel Krajské hospodářské komory Liberec Oskar Mužíček, předseda Regionální rady odborových svazů Českomoravské konfederace odborových svazů Libereckého kraje Petr Mendl a rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Liberecký kraj byl ještě koncem devadesátých let 20. století znám jako kraj sklářské, textilní a strojírenské produkce. Po roce 2000 však ovlivnil sklářskou a bižuterní výrobu vzrůstající export levného skla z Číny a po roce 2008 pak ještě mnohem více než jiné obory světová hospodářská krize a uzavření velkých sklářských podniků v regionu. Po roce 2010 ale vykazuje sklářský a bižuterní průmysl oživení a většina sklářských provozů byla znovu obnovena. Podle dostupných statistických dat rostou v odvětví tržby, pracuje v něm více lidí, otevírají se nové provozy a linky. Přesto se odvětví v současné době potýká s řadou problémů, z nichž nejpodstatnějším je zaznamenaný nedostatek kvalifikované pracovní síly v umělecko-řemeslných, dělnických i technických a technologických sklářských profesích. Hlavním cílem Regionální sektorové dohody pro Liberecký kraj je proto zajistit více kvalifikovaných odborníků i absolventů škol či dalšího vzdělávání na trhu práce, větší provázanost vzdělávání s praxí a kvalitní připravenost absolventů škol dle požadavků zaměstnavatelů.

Opatřením, které vede k tomuto cíli, je především úzká spolupráce zaměstnavatelů, vzdělavatelů, představitelů Libereckého kraje, Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Liberci a dalších partnerů. Ti všichni si jako partneři regionální sektorové dohody definovali hlavní aktivity, jejichž pomocí chtějí docílit nápravy tohoto stavu a sklářský průmysl ukázat jako opět prosperující, perspektivní a zajímavé odvětví. K nim patří především podpora počátečního a dalšího vzdělávání ve sklářských  oborech a propagace sklářských oborů. Aktéři se také zaměří na udržitelnost regionální sektorové dohody a budou vyhodnocovat výsledky její realizace za účelem rozvoje sklářského průmyslu v dlouhodobém časovém horizontu.

Výkonnými partnery regionální sektorové dohody se vedle Krajského úřadu Libereckého kraje, Úřadu práce ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Krajské hospodářské komory a Českomoravského odborového svazu pracovníků školství staly významné firmy, jako např. AJETO Czech Glass Craft, Crystalex CZ, ENVY RECYCLING, Lasvit, PRECIOSA – LUSTRY, PRECIOSA ORNELA, PRECIOSA, SKLOPAN LIBEREC a AGC Flat Glass Czech. Na druhé straně jsou to vzdělávací instituce, ať se jedná o vybrané střední školy nebo Technickou univerzitu v Liberci či Centrum vzdělanosti Libereckého kraje. K akčnímu plánu se rovněž přihlásil Svaz obchodu a cestovního ruchu, Město Kamenický Šenov, Město Železný Brod, Město Nový Bor a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.  

Hejtman Martin Půta při příležitosti podpisu Regionální sektorové dohody pro Liberecký kraj pro oblast sklářského průmyslu ocenil spolupráci firem a škol. „Sklářský průmysl k našemu kraji patří a my máme zájem, aby byl opět budoucností našeho regionu. Vážím si a děkuji za spolupráci sklářských firem s našimi uměleckoprůmyslovými školami,“ doplnil. Radní pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanosti Alena Losová doufá v ještě užší spolupráci škol, zaměstnavatelů a zapojených institucí. „Aktivity, které jsou prezentovány v dnes podepsané Regionální sektorové dohodě, si kladou za cíl posílit povědomí o sklářských oborech v Libereckém kraji a zvýšit kvalitu absolventů. Doufejme, že první výsledky této spolupráce budou jen pozitivní,“ uvedla radní.

Dagmar Kuchtová ze Svazu průmyslu a dopravy ČR dodala, že o nepříznivé situaci na trhu práce a nedostatku kvalifikovaných pracovníků se mluví již dlouhou dobu, aktéři regionální sektorové dohody ale ukazují, že už nikdo z nich nečeká na zázrak. „Společným úsilím docílíme stavu, kdy budeme mít potřebné absolventy s praxí a zaměstnavatelé konečně získají dostatek kvalifikovaných zaměstnanců, což bude mít pozitivní vliv i na regionální ekonomiku,“ uvedla.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky