Regionální media

Ing. Kateřina Jandlová

odborný zaměstnanec právního odděleníAutorova pozice

• 29. 04. 2024 15:40
  • 106/1999

Předmět žádosti: žadatel požadoval poskytnutí informací týkající se periodika a televizních pořadů kraje vydávaného ve smyslu zákona č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku a zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

1. Informaci, zda kraj vydává tištěná krajská periodika.

Odpověď:

Ano. Liberecký kraj v roce 2023 vydal 1x ročně (v prosinci) speciální výtisk v tištěné podobě magazínu KRAJ, který jinak vychází online.

1. Pokud ano, informaci, zda má kraj zřízenou redakční radu v souvislosti s vydáváním periodika.

Ano.

1. Pokud ano, žádáme dále o:

3.1) informace o členech redakční rady:

a) informace o počtu členů redakční rady

Odpověď:

Je 8 členů redakční rady.

b) informace o počtu členů redakční rady, kteří jsou členové zastupitelstva,

Odpověď:

Počet členů redakční rady, kteří jsou členové zastupitelstva je 2.

c) informaci o počtu členů, kteří jsou zástupci opozice v zastupitelstvu,

Odpověď:

Počet členů, kteří jsou zástupci opozice v zastupitelstvu je 1.

d) informaci o počtu členů, kteří byli do redakční rady opozicí nominováni

Odpověď:

Počet členů redakční rady, kteří byli nominování opozicí, je 1.

3.2) Informaci, zda je redakční rada ustavena jako komise rady nebo výbor zastupitelstva dle zákona o obcích (krajích, hl. m. Praze).

Odpověď:

Redakční rada je ustavena jako Komise rady.

1. Informaci, zda má kraj vnitřní psaná pravidla pro tvorbu obsahu periodika (Pravidla pro vydávání, Statut apod.).

Ano.

1. Informaci, v jakém nákladu periodikum ročně vychází. (Kolik kusů periodika celkem ročně vytisknete?)
  2. :

V roce 2023 jsme vytiskli jedno speciální číslo magazínu KRAJ. Celkem 210.000 Ks tohoto magazínu.

1. Informaci o celkových ročních nákladech na vydávání periodika hrazených z rozpočtu kraje v Kč (vč. DPH).

Odpověď:

Celkové náklady činily 149.175,86 + 1.700 + 137.335 = 288.210,86 Kč (jedno speciální číslo v tištěné podobě).

6.1) Žádáme dále o informace o:

a) Výši ročních nákladů v Kč (vč. DPH) na distribuci periodika.

Odpověď:

Náklady činily 149.175,86 Kč (distribuce Českou poštou jednoho speciálního čísla).

b) Výši ročních nákladů v Kč (vč. DPH) na ostatní služby související s tvorbou periodika (náklady na grafickou úpravu, sazbu, tisk, tvorbu obsahu atp.).

Ostatní náklady činily:

• grafika: 1.700 Kč (Jiří Toman),
  • tisk a expedice: 137.335 Kč (Jiří Weiner)

c) Výši ročních nákladů v Kč na mzdy a odměny pracovníkům samosprávy, kteří se podílejí na vydání periodika; pokud se na vydání periodika podílejí jen v části své pracovní povinnosti, uveďte prosím hrubým odhadem tento podíl.

Žádné náklady nevznikají.

1. Informaci o výši příjmu z inzerce v Kč.

Odpověď:

Inzerce není součástí periodika, ani tištěné ani online verze.

7.1) Žádáme dále o informace o:

a) Jsou tyto příjmy z inzerce vynaloženy na vydávání periodika? Pokud ano, kolik procent z celkových ročních nákladů pokryjí?

Příjmy z inzerce nejsou.

1. Informaci o tom, zda je periodikum distribuováno do schránek obyvatel bez poplatku, či zda si jej občané kupují. V takovém případě prosím uveďte, kolik činí cena jednoho výtisku pro veřejnost.

Výtisk je zdarma.

1. Informaci o tom, zda kraj provozuje nebo má jinak zajištěné televizní vysílání zaměřující se zejména na zpravodajství.

Odpověď:

Ano, kraj má jinak zajištěné televizní vysílání.

9.1) Žádáme dále o informace:

a) Kdo je provozovatelem vysílání?

Odpověď:

RTM plus Liberecko s.r.o.

IČO:17445663 Hledat IČO

Datová schránka: uaxsfcr

Adresa: Mrštíkova 399/2a, Liberec III-Jeřáb, 46007, Liberec

b) Seznam všech pořadů, které kraj hradí z veřejného rozpočtu.

Pořad Krajský magazín.

c) Jaké jsou celkové roční náklady v Kč (vč. DPH) na zajištění všech výše uvedených pořadů?

Odpověď:

Pro rok 2023 jsou celkové náklady ve výši 798.600 Kč.

d) Jak je zajištěna distribuce pořadů/zpravodajství? Jakými způsoby a na jakých platformách jsou tyto pořady/zpravodajství vysílány?

Odpověď:

Prostřednictvím krajských sociálních sítí Youtube a Meta. Na webových stránkách a sociálních sítích zpracovatele a v rámci jeho regionálního televizního vysílání.

e) Poskytněte, prosím, všechny aktuální smlouvy s provozovateli televizního vysílání, včetně všech dodatků.

Odpověď:

Smlouvu, včetně příloh, posíláme v příloze.

f) V případě, že je kraj přímo provozovatelem televizního vysílání, jak je zajištěna objektivita a vyváženost informací ve smyslu povinností dle § 31 zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání?

Odpověď:

Kraj není přímo provozovatelem televizního vysílání.

OLP_4873_2022_registrOLP_4873_2022_registr (.pdf, 249 kB, 29. 4. 2024)

Příloha 1Příloha 1 (.pdf, 113 kB, 29. 4. 2024)

Příloha 2Příloha 2 (.pdf, 779 kB, 29. 4. 2024)

Zveřejněno dne 29.4.2024