Liberecký kraj se opět zapojuje do kampaně Česko svítí modře. Od druhého dubnového dne bude svítit logo na budově krajského úřadu modře.
Více informacíMěření rychlosti
- 31. 03. 2025 08:29
- 106/1999
Předmět žádosti: žadatel požadoval informace o problematice měření rychlosti vozidel. K dotazům KÚ LK uvedl následující:
- Jakým způsobem je Krajský úřad zapojen do problematiky měření rychlosti vozidel na komunikacích v kraji? (Např. schvalování, koordinace s obcemi a Policií ČR, financování, vedení evidence apod.)
Odpověď:
KÚ LK je věcně příslušným správním úřadem pro stanovení měřících zařízení na silnicích I. třídy, jejich případné umístění je stanoveno na základě konzultace s Policií ČR, která takové umístnění navrhuje s ohledem na nebezpečná místa a bezpečnost a plynulost silničního provozu, například na základě podnětu občanů.
Liberecký kraj prostřednictvím Krajské správy silnic Libereckého kraje je zapojen zejména při umisťování měřících zařízení v rámci komunikací II. a III. tříd na pozemky Libereckého kraje (v těchto případech vydává stanovisko ve vztahu k umístění technických zařízení (radarů) či k inženýrským sítím, v některých případech se pak tedy uzavírají smlouvy o břemenech).
- Jaké právní předpisy nebo metodické pokyny Krajský úřad využívá nebo vydává v souvislosti s měřením rychlosti? Pokud existují interní směrnice či doporučení, žádám o jejich kopii.
Odpověď:
KÚ LK neprovozuje žádné měřící zařízení pro měření rychlosti na území kraje, z tohoto důvodu se nemůže ani vyjádřit k podkladům, které k takovému měření užívá. Zároveň KÚ LK kraje nevydal žádný metodický pokyn k měření rychlosti pro obce s rozšířenou působností.
Měřící zařízení se stanovují formou přechodné nebo místní úpravy provozu, přičemž se tak děje podle ust. § 61 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Krajská správa silnic Libereckého kraje provozuje jeden radar v obci Slaná (Bořkov), jedná se pouze o radar informativní. Opět v tomto smyslu nevydává žádné směrnice, vnitřní předpisy nebo podobně.
3. Žádám o poskytnutí seznamu pevných a úsekových radarů na území kraje včetně následujících údajů:
- Přesná lokalita měřicích zařízení (např. GPS souřadnice nebo adresa)
- Typ radarů (stacionární, úsekové měření, mobilní měřicí stanice)
- Správce nebo provozovatel jednotlivých zařízení
- Rok instalace a případná plánovaná modernizace nebo odstranění
Odpověď:
KÚ LK neprovozuje žádné měřící zařízení pro měření rychlosti (Liberecký kraj provozuje jedno informativní měřící zařízení). Co se týká stanovení zařízení pro měření rychlosti, eviduje silniční správní úřad informační měřící zařízení, jejichž výstup není nikde evidován ani pokutován a slouží pouze jako tzv. „psychologická brzda“.
KÚ LK upozornil, že nemůže určit správce nebo provozovatele jednotlivých zařízení, neboť ten může být od žadatele o stanovení úpravy provozu odlišný.
K osazení radarů na silnici II. a III. tříd se Liberecký kraj zastoupený Krajskou správou silnic Libereckého kraje pouze vyjadřuje z hlediska vlastníka komunikace.
Současně KÚ LK upozonil žadatele, že měřící zařízení, která stanovuje jsou z větší části pouze informativní, týkají se silnic I. třídy a KÚ LK tyto měřící zařízení neprovozuje, tedy z nich ani nevybírá pokuty. Dle zákona o č. 13/1997 Sb., zákon o pozemních komunikacích a zákona č. 361/2000 Sb. jsou příslušnými obcemi obce s rozšířenou působností.
V roce 2024 byly stanovena tato měřící zařízení:
- Lučany nad Nisou - 30.1.2024 - centrální části města Lučany nad Nisou na silnici I/14, p.p.č. 2695/1 a 2456/1 v k.ú. Lučany nad Nisou umístění stacionárního měřiče rychlosti ve směru od Smržovky do Jablonce nad Nisou (přechodná úprava provozu do 15.01.2029).
- Jestřebí – 26.8.2024 - na průjezdním úseku silnice I/9 v silničním km cca 58,35 stacionární informativní radar (místní úprava provozu).
- Čistá u Horek – 02.10.2024 - na průjezdním úseku silnice na p.p.č. 3048/27 v k.ú. a obci Čistá u Horek v silničním km cca 148,8 silnice I/16 zařízení ukazatele rychlosti se zobrazením nápisu ZPOMALTE a registrační značkou (přechodná úprava provozu do 31.09.2029).
- Doksy, Obora-Bezděz – 29.10.2024 - silnice I/38 v úseku Doksy, Obora – Bezděz, v silničním km cca 10,1 – cca km 14,7 instalace preventivních zařízení obousměrného úsekového měřiče rychlosti (místní úprava provozu).
- Rádlo – 13.11.2024 - na průjezdním úseku silnice I/65 před křižovatkou se silnicí III. třídy na obec Rádlo, ve směru jízdy od Jablonce nad Nisou na Turnov instalováno zařízení ukazatele rychlosti se zobrazením nápisu ZPOMALTE a registrační značkou (místní úprava provozu).
- Velké Hamry – 19.11.2024 - na průjezdním úseku silnice I/10 v obci Velké Hamry ze směru od obce Tanvald v silničním km cca 100,7 a ze směru od obce Plavy v silničním km cca 99,2 instalováno stacionární zařízení ukazatele rychlosti se zobrazením nápisu ZPOMAL (přechodná úprava provozu do 30.11.2029).
V roce 2025 se jednalo zatím o jedno stanovení:
- Mníšek – 10.02.2025 - na průjezdním úseku silnice I/13 v obci Mníšek ze směru od Liberce a ze směru od Frýdlantu (ulice Liberecká a Frýdlantská) instalováno stacionární zařízení ukazatele rychlosti se zobrazením nápisu registrační značky vozidla a dále instalace 2 ks SDZ IP 22 (s názvem „Pozor úsek měřený radarem“).
4. Jaké finanční náklady (dotace, investice) byly v posledních pěti letech vynaloženy na pořízení a provoz radarů na území kraje? Žádám o přehled včetně zdrojů financování.
Odpověď:
Za posledních pět let Krajská správa silnic Libereckého kraje za Liberecký kraj pořizovala dva radary: na silnici II/289, k. ú. Bořkov, p. p. č. 1021/25, km 0,7 za 214 tis. včetně DPH a v obci Doksy na silnici II/270 na příjezdu od Mimoně ul. Mimoňská za 185 tis. včetně DPH (tento radar byl následně předán obci).
- Existují na území kraje plánované projekty na instalaci nových radarů? Pokud ano, žádám o jejich seznam a plánované lokality.
Odpověď:
Na silnicích I. třídy neexistuje plán instalace radarů, tyto jsou stanovovány obratem na základě vyhodnocení Policie ČR. Stejným způsobem neexistuje plán instalace na silnicích II. a III. třídy.
6. Kolik korun z příjmu z pokut vybraných radary jste obdrželi, a jak byly tyto prostředky využity?
Odpověď:
KÚ LK neprovozuje žádné měřící zařízení na měření rychlosti ani není ze zákona oprávněn udělovat pokuty jako orgán prvního stupně, toto je výhradně v působností obcí s přenesenou působností. Odpověď na položenou otázku je tedy 0, proto není zároveň možné odpovědět na otázku využití těchto příjmů.
Zrovna tak Liberecký kraj neprovozuje žádné měřící zařízení, které by generovalo zisk, provozuje pouze jedno zařízení, které je informativní.