Ředitelé škol a školských zařízení diskutovali o dlouhodobém záměru vzdělávání
- 17. 04. 2015 15:49
- Rozvoj
- Školství
Pravidelná porada ředitelek a ředitelů škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem se uskutečnila ve středu 15. dubna v sídle krajského úřadu. Stěžejním tématem setkání byla diskuze k připravovanému Dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Libereckého kraje 2016 – 2020.
„Ráda bych všem přítomným ředitelkám a ředitelům poděkovala za práci pro regionální školství. Dostávají se ke mně v poslední době převážně zprávy o četných úspěších žáků v různých celostátních soutěžích. Jsem těmito zprávami velmi potěšena a mám radost, že se jim daří a že svými výkony dělají čest nejen škole, ale i skvěle reprezentují Liberecký kraj,“ uvedla při zahájení členka Rady Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Alena Losová.
Ředitele a ředitelky pozdravili také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a jeho náměstek Marek Pieter. Hejtman informoval, že se v síti krajských středních škol chystají pouze oborové změny. Připomněl také aktivitu kraje při zprostředkování navazování spolupráce zaměstnavatelů a středních škol. Marek Pieter, náměstek hejtmana pro ekonomiku, investice, správu majetku a informatiku, ocenil školy a školská zařízení za výsledek hospodaření, který v souhrnu dosáhl více než 25 milionového přebytku. Vyzdvihl rovněž přínos společného nákupu energií a úspor dosažených u telekomunikačních služeb.
Za odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Libereckého kraje přítomné přivítal vedoucí odboru Leoš Křeček. Pochválil školy a školská zařízení, že žádný z těchto subjektů nebyl v loňském roce ve ztrátě. Dále informoval o ministerstvem školství připravované změně ve financování regionálního školství a o dvou novelách školského zákona. Ředitelům byly v dalším průběhu porady podány informace o novele vyhlášky o školním stravování, změnách v přijímacím a odvolacím řízení a také o Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání 2014+.
Po bloku ekonomických informací následoval poslední bod programu porady, kterým bylo představení priorit a diskuse k připravovanému Dlouhodobému záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Libereckého kraje 2016 – 2020.
Ředitelé byli seznámeni s hlavními prioritami návrhu Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky zejména v oblasti středního vzdělávání. Rovněž byla představena vybraná výchozí socioekonomická data, souvislosti demografického vývoje, informace o věkové a sídelní struktuře jako základní výchozí informace pro tvorbu dlouhodobého záměru v následujícím období. K pracovnímu setkání byla přizvána paní Mgr. Eva Friedrichová, vedoucí referátu zprostředkování a poradenství Úřadu práce – krajské pobočky Liberec, která informovala zejména o aktuálních datech vztahujících se k zaměstnanosti absolventů oborů středních škol a jejich pracovního uplatnění.
Zástupci odboru školství pak dále s řediteli diskutovali jak témata navazující na návrhy Dlouhodobého záměru vzdělávání České republiky, tak aktuální otázky středního. V diskusích byly zaznamenány podněty ředitelů k podpoře odborného vzdělávání, možnostem a formě praktického výcviku na školách i u zaměstnavatelů a hovořilo se o kvalitě vzdělávání. V souvislostech s kvalifikovaností pedagogických pracovníků ředitelé škol uvedli výrazné problémy se zajištěním odborně kvalifikovaných pracovníků z různých oblastí. Podpora byla vyjádřena vyššímu odbornému školství, především ve vztahu k úzce zaměřeným nenahraditelným či ojedinělým oborům. V neposlední řadě byla diskuse vedena i k otázkám zaměření nástavbového studia v kraji, dostupnosti domovů mládeže, vzdělávání managementu školy a další.