Radonový program ČR v roce 2006
- 25. 05. 2006 00:00
- Rozvoj
[id:3921|autor:Kratochvílová Jana, Ing.|email:jana.kratochvilova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 416|mobil:|aktualizace:]
Měření je bezplatné, probíhá po dobu 1 roku pomocí tzv. stopových detektorů, které se umístí do obytných místností budovy. Měření se provádí u bytů v rodinných nebo bytových domech, dětských, předškolských a školských zařízeních, které byly zkolaudované před rokem 1991. V bytovém domě se osazují detektory pouze byty v prvním nadzemním podlaží, případně v suterénu. Při zjištění, že koncentrace radonu v obydlí vysoce převyšuje doporučené hodnoty, je majitel objektu informován o možných opatřeních vedoucích ke snížení koncentrace radonu na únosnou míru. V případě splnění závazných podmínek je možné na tato ozdravná opatření získat příspěvek ze státního rozpočtu ve výši 150 000 Kč.
Vzhledem k tomu, že hlavním cílem programu je vyhledat co největší počet budov se zvýšeným obsahem radonu, budou v roce 2006 přednostně osazovány objekty v obcích, kde se podle průzkumu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost předpokládá zvýšený výskyt radonu. Jedná se zejména o obce Dalešice, Vlastiboř, Radčice, Loužnice, Jeřmanice, Šimonovice, Lázně Libverda, Bílý Kostel, Višňová a Pertoltice. Informace o předpokládaném výskytu radonu jsou veřejnosti přístupné na www.geology.cz, kde jsou zobrazeny mapy radonového rizika pro celou Českou republiku.
V případě zájmu budou detektory umísťovány i do ostatních obcí a měst v Libereckém kraji. Možnost bezplatného měření koncentrace radonu v objektu i ve vodě mohou využít i majitelé a uživatelé objektů zkolaudovaných po roce 1991. Ti však při zjištění vysoké koncentrace radonu nemají nárok na státní příspěvek na provedení protiradonových opatření.
Detektory a více informací k Radonovému programu je možné získat na Krajském úřadě Libereckého kraje na odboru hospodářského a regionálního rozvoje u Ing. Jany Kratochvílové - kancelář 1424, tel: 485 226 416.