Radní pro školství A. Losová: Liberecký kraj má stipendia, jednotné přijímací zkoušky na střední školy i TechUp
- 16. 01. 2014 10:54
- Školství
Reaguji na článek libereckého zastupitele pana Ondřeje Červinky „Nikoli špatná rozhodnutí, žádná rozhodnutí“ uveřejněném na publicistickém a diskusním portálu Týden v Libereckém kraji, Parlamentní listy nebo MFDnes. (viz http://www.tydenvlk.cz/externi-prispevky/nikoli-spatna-rozhodnuti-zadna-rozhodnuti )
Na úvod je třeba uvést, že slova, která O. Červinka cituje, řekl organizátor Novoročního setkání pedagogů a politiků Euroregionu Nisa na Kristýně v Hrádku n. N. doktor Jiří Týř a nikoliv hejtman LK Martin Půta. V diskuzi, která na setkání probíhala k tématu nedostatku technicky kvalifikovaných odborníků, zaznívala kritika celého systému vzdělávání v České republice, tedy od škol mateřských až po školy vysoké.
Pokud mám reagovat na kritiku soustavy středních škol v Libereckém kraji, tak s pomocí „tvrdých dat“. Na grafech uvedených v příloze vycházejících z dat Národního ústavu pro vzdělávání ČR, jsou zobrazeny podíly žáků přijatých do prvních ročníku středních škol ve srovnání Libereckého kraje a ostatních krajů ČR (tedy minimální, maximální podíly a průměrný podíl v celé ČR) ve školním roce 2011/2012. (viz příloha)
Z grafu je jednak patrné, že Liberecký kraj má nadprůměrný počet žáků v učebních oborech, naopak v maturitních oborech se pohybuje pod průměrem republiky, jedná se přitom o dlouhodobý stav. Z hlediska oborového zaměření nadprůměrně jsou v našem kraji zastoupeny obory strojírenské či stavební, po kterých tak často volají zaměstnavatelé a které také kraj podporuje prostřednictvím níže zmíněného stipendijního programu. Naopak, kraj má dlouhodobě vysoký podíl oborů ekonomického zaměření. Velmi často se také kritizuje kapacita gymnázií, přitom u nás je jejich podíl pod průměrem České republiky.
Liberecký kraj dlouhodobě sleduje vývoj v oblasti středního vzdělávání a i přes relativně dobrou situaci činí proaktivní opatření, jejichž cílem je preventivně působit na možné výkyvy.
Mezi tato opatření řadím zejména:
· Aktuálně realizovaný projekt TechUp , bližší informace zde:
· Stipendijní program Libereckého kraje, díky kterému se podařilo alespoň zastavit propad zájemců o studium řemeslných intenzivně poptávaných na trhu práce. V letošním roce je v rozpočtu alokována na tento účel částka 2 miliony korun.
· Za zásadní systémovou podporu zvyšování kvality ve vzdělávání považujeme zavedení jednotných přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol a stanovení pevné hranice úspěšnosti na gymnáziích.
Ačkoliv na tom v Libereckém kraji nejsme tak špatně, jak se často hovoří, přivítám jakékoliv podněty k odborné diskusi nad možnou modernizací středního vzdělávání.
Alena Losová
členka rady kraje
resort školství, mládeže a zaměstnanosti