SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH – ORANGE THE WORLD | 25. 11. – 10. 12. 2024
Radní Pavel Petráček: Kamenný hospic je součástí paliativní péče
- 02. 03. 2010 16:27
- Rozvoj
V posledních dnech se stále častěji opakuje v tisku otázka, zda bude či nebude v kraji kamenný hospic. Téma, které bývá v naší společnosti spíše tabu, se otevírá v souvislosti s tím, že když nemáme ten kamenný hospic, tak se snad nemůže v našem kraji důstojně umírat nebo nikdo lidem v posledních dnech jejich žití nechce pomoci?
Já osobně si to nemyslím, je přeci mnoho oblastí, jak ve zdravotnictví, tak i v sociálních službách, kdy se s doprovázením umírajícího setkáváme. Koncept paliativní péče není řešením pro vytvoření kamenného hospice, ale měl by být i cestou k vytvoření podmínek pro poskytování těchto služeb v terénu tj. doma za podpory rodiny a odborně vyškolených zdravotních a sociálních pracovníků.
Otázkou výstavby hospice v našem kraji se zabýváme již dlouhou dobu a zastáváme názor, že jeho výstavba je v tuto chvíli jednou z priorit Rady Libereckého kraje.
Proto také byl radní pro ekonomiku pověřen úkolem vytipovat vhodné lokality pro výstavbu hospice. Zastupitelstvo LK na svém lednovém zasedání jednoznačně potvrdilo lokalitu, kde by objekt hospice měl stát. Tímto místem je území Liberce nebo Jablonce nad Nisou. V tisku se hodně spekuluje o výši investičních nákladů na výstavbu tohoto objektu. Dle studií, které jsou v tuto chvíli k dispozici, jsou náklady na výstavbu odhadnuty na 90 mil. Kč, roční provozní náklady by měly činit cca 25 miliónů Kč.
Další neméně důležitou otázkou je, kdo bude provozovatelem hospice?
Na tuto otázku zatím není možné jednoznačně odpovědět. Provozovatele bude možné vybrat na základě výběrového řízení nebo oslovit některé stávající poskytovatele, kteří zabezpečují na území našeho kraje paliativní péči.
Koncepce paliativní péče byla předložena orgánům LK v srpnu 2009. Z této koncepce je zřejmé, že výstavba kamenného hospice je jednou ze součástí paliativní péče. Proto byla podpořena myšlenka zřízení tzv. rodinných pokojů při nemocnicích. První rodinný pokoj zahájil svůj provoz již na začátku roku 2010 v Krajské nemocnici Liberec a.s. Další rodinné pokoje budou postupně vznikat v nemocnicích v Semilech a České Lípě a budeme jednat i s dalšími nemocnicemi v našem kraji.
Rodinné pokoje v žádném případě nebudou nahrazovat kamenný hospic, jejich hlavním smyslem je odlehčovací služba pro rodiny, které pečují o osoby v terminálním stádiu nemoci.
S potěšením mohu konstatovat, že Liberecký kraj v rámci svého rozpočtu pro rok 2010 vyčlenil částku 1,5mil Kč. Tato částka bude poskytována prostřednictvím Grantového fondu LK Program č. 27 – Program podpory paliativní a hospicové péče.Dále chystáme ve spolupráci s resortem školství vzdělávání pracovníku na hospicovou a paliativní péči, právě proto abychom měli v LK tento personál odborně vyškolen, protože doposud tomu tak není. Zjednodušeně řečeno je situace taková, že pokud bychom ve velmi krátkém čase otevřeli kamenný hospic, tak zde hrozí, že pro jeho fungování nebudeme mít odborný personál a ani potencionální klienti by těchto služeb z počátku nevyužívali. To jsou prostě fakta, a proto se snažíme celou hospicovou a paliativní péči řešit komplexně, jak jsem již zmínil výše.
Vím, že to není mnoho, ale je to poprvé za doby existence kraje, kdy LK chce podpořit finančně skutečné poskytovatele péče, ať to jsou terénní poskytovatelé, tak i provozovatelé rodinných pokojů paliativní a hospicové péče.
Pavel Petráček, člen Rady LK pověřený vedením resortu sociálních věcí a menšin
Další aktuality
Rozpočet na příští rok schválen. Kraj rovněž zakládá dvě obchodní společnosti pro energetické projekty
- 26. 11. 2024
- Ekonomika
- Rozvoj
Digitální technická mapa kraje získala 1. místo v krajských projektech
- 26. 11. 2024
- Digitální úřad
- Rozvoj