Radní LK Pavel Petráček: Snižovat podprůměrnou mzdu sociálním pracovníkům je ostudou každé vlády
- 21. 09. 2010 12:23
- Rozvoj
Jak vypadá výhled Libereckého kraje s financováním sociálních služeb v posledním čtvrtletí letošního roku a v roce 2011 jsme se zeptali krajského radního pro sociální věci Pavla Petráčka (ČSSD).
- Pane radní, ohrozí možné finanční škrty současné vlády krajské příspěvkové organizace a tím jejich klienty v následujícím roce 2011 ?
Ano, je zde opravdu vážná obava ze strany jak mé, ale především poskytovatelů sociálních služeb, které jsou tak potřebné pro naše seniory a občany se zdravotním postižením, že současné škrty v návrhu rozpočtu na rok 2011 mohou značně omezit provoz sociálních služeb. Nedostatku financí čelí příspěvkové organizace, ale i neziskové už od roku 2009, kdy vláda postupně začala snižovat dotace ze státního rozpočtu na jejich provoz. Pro porovnání mohu uvést, že v roce 2009 činily dotace na sociální oblast ze strany MPSV 290 mil. korun a letos je částka opět nižší tedy 267 mil .
- Pomůže tedy kraj svým organizacím?
Určitě, ze strany mého resortu se podařilo v průběhu roku 2010 i přes nedostatek financí v rozpočtu kraje prosadit navýšení finanční prostředků určených k zajištění provozu, jak neziskových, tak krajských organizací. Aby bylo možné zachovat stávající síť poskytovatelů sociálních služeb v našem kraji.
Toto mohu uvést názorně v číslech, v roce 2008 stačilo na financování příspěvkových organizací kraje 42 milionů korun a NNO 1,4 mil. V roce 2009 už to bylo 72 mil pro krajská zařízení a.ve prospěch NNO necelých 5 mil korun. V letošním roce bylo uvolněno již 80 milionů korun mezi krajské organizace a zatím 7.3 mil korun nestátním neziskovým organizací. Ale i přesto vím, že stále na provoz a rozvoj sociálních služeb budou finanční prostředky chybět. Je třeba dodat, že se těmito prostředky rozhodně neplýtvá, vždyť pracovníci v sociálních službách patří mezi nehůře placené profese v kraji.
- Jak vidíte výhled financování na příští rok?
Tak podle informací, které v této chvíli mám, vypadá situace opravdu vážně. Vláda v příštím roce v rozpočtu na sociální služby počítá s částkou 6,1 miliardy, což je o 0,700 mil. korun méně oproti 6,8 miliardy korun, které byly v letošním roce. Dále chystá snížení příspěvku na péči a to pro sociální služby znamená propad na příjmech o dalších 200 mil korun v rámci ČR. Pokud si toto spočítáme dojdeme k závěru, že v příštím roce by Liberecký kraj musel ze svého rozpočtu uvolnit částku 160 mil korun . Nechci tímto vyvolávat paniku, ale pokud tento návrh financováni roku 2011 vláda schválí, kraj nebude schopen sociální služby ufinanacovat. Nicméně stále jednáme ať už v rámci Asociace krajů, ale i MPSV o přehodnocení tohoto návrhu a navýšení dotace ze státního rozpočtu alespoň na úroveň roku 2010. Věřím, že vláda hlasy jednotlivých krajů vyslyší a nedojde tak k omezení činnosti sociálních služeb v ČR.
- Nemůže za této situace tedy dojít ke snížení kvality či samotnému zrušení služeb?
Liberecký kraj v žádném případě nechce rušit žádné služby, což myslím jasně deklarujeme tím, že jsme rok 2009 a 2010 zajistili jejich financování ze svých zdrojů. Nicméně našim cílem je služby neustále rozvíjet, toto díky snížení dotací ze strany MPSV v posledních dvou letech není možné. A vzhledem k avizovanému snížení platů sociálních pracovníků může dojít i ke zhoršení doposud poskytované péče. Vždyť sociální pracovníci v současné době za svou namáhavou práci pobírají mzdu hluboko pod průměrem ČR, což si myslím je ostudou každé vlády.