Radní Jaroslav Podzimek převzal stříbrnou medaili za přínos LK k Mezinárodnímu roku astronomie
- 12. 01. 2010 14:33
- Rozvoj
Krajský radní pro životní prostředí Jaroslav Podzimek se včera zúčastnil slavnostního ukončení Mezinárodního roku astronomie 2009 v sídle Akademie věd ČR v Praze. Radní převzal z rukou předsedy Českého organizačního výboru MRA Jiřího Grygara stříbrnou pamětní medaili za výrazný příspěvek Libereckého kraje ke vzniku Jizerské oblasti tmavé oblohy.
„Jizerské hory byly 4. listopadu 2009 slavnostně vyhlášeny Česko-polskou Jizerskou oblastí tmavé oblohy. Tuto oblast jsem po podpisu memoranda vyhlásil spolu se zástupci tří polských a tří českých institucí - Astronomickým ústavem Wrocławské univerzity, Astronomickým ústavem AV ČR, Správou CHKO Jizerské hory, Lesy ČR, Krajským ředitelstvím Liberec, Nadleśnictwym Świeradów a Nadleśnictwym Sklarska Poręba,“ připomněl radní s tím, že Česko-polská Jizerská oblast tmavé oblohy vzniklajako první mezinárodní oblast tohoto druhu na světě.
Iniciativa podle něj přišla v roce 2008 z Polska. Jizerská oblast tmavé oblohy poskytne kromě ochrany nočního životního prostředí také informačně turistický program a počítá s pravidelnými veřejnými akcemi pod tmavou oblohou.
Rok 2009 byl vyhlášen jako Mezinárodní rok astronomie (v roce 2006 UNESCO, v roce 2007 OSN). Svět tak přijal návrh Itálie, abychom si ve všech zemích napříč naší planetou připomněli 400. výročí prvního použití dalekohledu Galileo Galileem k systematickým astronomickým pozorováním. České republice se dostalo cti slavnostního zahájení Mezinárodního roku
astronomie v Evropské unii, které se uskutečnilo 7. 1. 2009 na Staroměstském náměstí v Praze. Mezinárodní rok astronomie na celosvětové úrovni byl zahájen v sídle UNESCO v Paříži a ukončen v italské Padově.
Slavnostní předání medailí a zhodnocení významu akce se konala za účasti významných vědců, včetně předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše a astrofyzika Jiřího Grygara.
Ten mimo jiné upozornil na dva mimořádné vklady České republiky do Mezinárodního roku astronomie.
Bylo to 400. výročíod vydání díla zakladatele nebeské mechaniky Johanna Keplera Astronomia Nova, ve kterém při svém pražském pobytu publikoval své fyzikální zákony o pohybu planet kolem Slunce. Toto výročí bylo zdůrazněno otevřením nového pražského muzea – Keplerova muzea v Praze a vědeckou konferencí Keplerův odkaz v kosmickém věku, která se konala v srpnu loňského roku.
„Druhým přínosem bylo 50. výročí od pádu příbramského meteoritu, prvního meteoritu s "rodokmenem", tedy meteoritu, který byl nalezen na zemském povrchu a předtím byl pozorován jeho pád a určena tak jeho dráha ve Sluneční soustavě. Tento český případ v roce 1959 byl prvním případem na světě,“ řekl Jiří Grygar s tím, že toto výročí bylo připomenuto květnovou mezinárodní vědeckou konferencí Bolides and Meteorite Falls a výstavou pro veřejnost.