Radní Jaroslav Podzimek otevře turistickou stezku Čertova rokle u Máchova jezera
- 24. 09. 2010 13:06
- Rozvoj
Lesy České republiky, s.p. , Správa toků – oblast povodí Ohře pořádají 30. září slavnostní otevření rekonstruované turistické stezky Čertova rokle, kterého se zúčastní krajský radní pro zemědělství a životní prostředí Jaroslav Podzimek (ČSSD). Sraz je v 10 hodin u informační tabule na začátku trasy pod obcí Dřevčice (součást města Dubá na Českolipsku).
„Věřím, že turistická stezka „Čertova rokle“, která leží v Máchově kraji v Dřevčicích v blízkosti Holanských rybníků a Máchova jezera, přispěje ke zlepšení životního prostředí v tomto kraji a zejména k výchově dětí a mladých lidí ke vlídnému vztahu k přírodě a krajině,“řekl radní s tím, že tento počin Lesů ČR jistě přispěje i k rozvoji cestovního ruchu.
Rekonstrukci oblíbené turistické stezky podél vodního toku Dolský potok, jehož správcem Lesy ČR jsou, plně financovaly Lesy ČR, a to v rámci svého tzv. Programu 2000, kterým podnik celostátně podporuje veřejně prospěšné funkce lesů. Z těchto prostředků bylo vybudováno šest nových můstků přes vodní tok místo stávajících dožilých, podmočené úseky cesty byly zpevněny dřevěnými svodnicemi a byly opraveny dvě studánky.
„Výchozím místem pro romantickou procházku malebným údolím „Čertova rokle“ jsou Dřevčice, malá vesnička s uznávaným klasicistním celkem zděné patrové lidové architektury mezi z Holany a Dubou. Zde zaparkujeme automobil a dále pokračujeme pěšky nebo na kole.
Po zelené značce se severovýchodním směrem dostaneme do údolí, kudy stezka vede. V Čertově rokli nalezneme v kterémkoliv ročním období ojedinělou vlhkost, podporující výskyt specifické flóry, pro tento kraj typické pískovcové skály, přírodní les s množstvím mechů, šplhavců, brhlíků a dalších živočichů. Především zde však nalezneme nerušené ticho, klid a pohodu, což je pro podobná místa tak typické,“ popsala Ivana Kučerová, vedoucí správy toků.
V údolí, které je prameništěm pitných vod, se také nacházejí dvě nově rekonstruované studánky – Čertova a poněkud níže po toku pak studánka Rasova. Čertova studánka, prošla kompletní rekonstrukcí – kamenné zdivo bylo očištěno, ze studánky byly odstraněny naplaveniny, byl upraven výtok vody ze studánky a přístup k vodě.
Rovněž Rasova studánka rovněž prošla kompletní opravou – pramen byl stažen do kamenné jímky, která byla přestřešena dřevěnou konstrukcí.
„Pokud si chceme procházku prodloužit, potom pokračujeme údolím po značené turistické stezce až k Dolskému mlýnu na rozhraní Čertovy rokle a rozdvojení Dolského údolí. Zde najdeme odbočku doprava ke zřícenině Chudého hrádku, po níž vystoupáme na skalní ostroh s Chudým hrádkem skrývajícím se v lese. Jeho nedostupnost a odlehlost celé oblasti od železniční tratě z něj činí jednu z nejméně známých zřícenin okresu. Přitom je zde zachováno poměrně dost objektů k prozkoumání - zbytky valů a příkopu na jižní straně, zdivo bývalého hradního paláce sahající dosud až do několika pater, vchody do sklepů či několik místností vytesaných do skály,“ zve Ivana Kučerová