Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Radim Zika: Soukromé farmy propagují zemědělství v Libereckém kraji
- 24. 01. 2008 00:00
- Rozvoj
[id:6040|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]
Hejtman Petr Skokan a náměstek hejtmana pro zemědělství Radim Zika přijali v sídle LK úspěšné farmáře Libereckého kraje Josefa Jóna a Josefa Šourka.
“V prosinci byly ve Skalském Dvoře na semináři Svazu chovatelů českého strakatého skotu vyhlášeny výsledky druhého ročníku soutěže šlechtitelských chovů. Za vítězem obou ročníků, společností Klas Nekoř,a.s. se v celorepublikové soutěži organizované Svazem chovatelů českého strakatého skotu umístila na druhém místě Farma Josef Jón Příchovice v ,okrese Jablonec nad Nisou,” vysvětlil důvod návštěvy Radim Zika.
Farma Josef Jón podle něj patří již mnoho let k předním chovatelům skotu v LK. Na tomto výsledku má největší zásluhu zootechnička Irena Vodseďálková.
Na tomto výsledku je pozoruhodné to, že farma hospodaří v nadmořské výšce
“Obdivuhodné na tomto výsledku je i to, že v roce 1996 vyhořel objekt kravína a farma musela po celých deset let pracovat v provizorních podmínkách. V roce 2007 se povedlo dostavět kravín nový, který byl kolaudován v prosinci 2007. Domnívám se, že těmito výsledky farma velice dobře propaguje zemědělství v Libereckém kraji, zejména chov skotu,” poznamenal náměstek.
“Učíme se nyní v novém ustájení s “holkama” i nově pracovat, každou z našich krav známe jménem a je to na výnosech znát. Jen nás trápí zvyšování cen krmiva, třeba šrot stoupl za poslední čtyři měsíce o sto procent,” prozradila zootechnička, která lpí mimo jiné na tom, aby jejich mléko zpracovávala místní mlékárna, konkrétně v Příšovicích.
“Aby vznikl regionální výrobek z regionálního mléka,” dodala.
V polovině prosince loňského roku předali zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR v Divadle pod Palmovkou ocenění pěti farmám, vybraných hodnotící komisí ASZ ČR. Na prvním místě skončila rodinná farma Filoun Josefa Šourka z Plavů, druhá skončila farma Ivo Hlaváčka z Doudleb nad Orlicí, která se soustředí na rostlinnou výrobu, třetí místo obsadila rodinná farma Kočerových z Kvítkovic.
Rodinná farma Filoun, která vznikla v roce 1991, se zabývá ekologickým chovem mléčného skotu – 25 krav, výrobou mléčných bioproduktů, obhospodařuje
„Farmu Filoun, kterou jsem pojmenoval podle části obce Plavy, jsem zakládal s tím, že musí uživit tři rodiny, což se podařilo,“ prozradil Josef Šourek, který si posteskl nad tím, že nemůže krmit svůj skot kukuřicí a sójou, neboť jsou často geneticky upraveny.
Setkání s chovateli Josefem Šourkema a zástupci farmy Josef Jón - Josef Jónem Irena Vodseďálková a Jaromír Vodseďálek se zúčastnili také za agrární sektor LK Robert Erlebach, předseda RAR LBK, Jiří Teplý, místopředseda OAK Liberec, Jablonec, Jiří Sameš, předseda OAK Liberec, Jablonec a místopředseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu.