Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Radim Zika: Soukromé farmy propagují zemědělství v Libereckém kraji

Mgr. Langer Jiří

  • 24. 01. 2008 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

[id:6040|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Hejtman Petr Skokan a náměstek hejtmana pro zemědělství Radim Zika přijali v  sídle LK úspěšné farmáře Libereckého kraje Josefa Jóna a  Josefa Šourka.

V prosinci byly ve Skalském Dvoře na semináři Svazu chovatelů českého strakatého skotu vyhlášeny výsledky druhého ročníku soutěže šlechtitelských chovů. Za vítězem obou ročníků, společností Klas Nekoř,a.s. se v celorepublikové soutěži organizované Svazem chovatelů českého strakatého skotu umístila na druhém místě Farma Josef Jón Příchovice v ,okrese Jablonec nad Nisou,” vysvětlil důvod návštěvy Radim Zika.

Farma Josef Jón podle něj patří již mnoho let k předním chovatelům skotu v LK. Na tomto výsledku má největší zásluhu zootechnička  Irena Vodseďálková.

Na tomto výsledku je pozoruhodné to, že farma hospodaří v nadmořské  výšce 800 m n. m. v podhůří Krkonoš. Farma chová cca 90 kusů krav plemene Montbeliarde, užitkovost na jednu dojnici je v současné době 9 163 litrů na rok, což je u kombinovaného plemene vynikající užitkovost.

“Obdivuhodné na tomto výsledku je i to, že v roce 1996 vyhořel objekt kravína a farma musela po celých deset let pracovat v provizorních podmínkách. V roce 2007 se povedlo dostavět kravín nový, který byl kolaudován v prosinci 2007. Domnívám se, že těmito výsledky farma velice dobře propaguje zemědělství v Libereckém kraji, zejména chov skotu,” poznamenal náměstek.

“Učíme se nyní v novém ustájení s “holkama” i nově pracovat, každou z našich krav známe jménem a je to na výnosech znát. Jen nás trápí zvyšování cen krmiva, třeba šrot stoupl za poslední čtyři měsíce o sto procent,” prozradila zootechnička, která lpí mimo jiné na tom, aby jejich mléko zpracovávala místní mlékárna, konkrétně v Příšovicích.

“Aby vznikl regionální výrobek z regionálního mléka,” dodala.

V polovině prosince loňského roku předali zástupci Asociace soukromého zemědělství ČR v Divadle pod Palmovkou ocenění pěti farmám, vybraných hodnotící komisí ASZ ČR. Na prvním místě skončila rodinná farma Filoun Josefa Šourka z Plavů, druhá skončila farma Ivo Hlaváčka z Doudleb nad Orlicí, která se soustředí na rostlinnou výrobu, třetí místo obsadila rodinná farma Kočerových z Kvítkovic.

Rodinná farma Filoun, která vznikla v roce 1991, se zabývá ekologickým chovem mléčného skotu – 25 krav, výrobou mléčných bioproduktů, obhospodařuje 83 hektarů převážně zatravněných ploch, na vlastní pile zpracovává dřevo z vlastnbího lesa a provozuje penzion s nekuřáckou restaurací.

„Farmu Filoun, kterou jsem  pojmenoval podle  části obce Plavy, jsem zakládal s tím, že musí uživit tři rodiny, což se podařilo,“ prozradil Josef Šourek, který si posteskl nad tím, že nemůže krmit svůj skot kukuřicí a sójou, neboť jsou často geneticky upraveny.

Setkání s chovateli Josefem Šourkema a zástupci farmy Josef Jón -  Josef Jónem Irena Vodseďálková a Jaromír Vodseďálek se zúčastnili také za agrární sektor LK Robert Erlebach, předseda RAR LBK, Jiří Teplý, místopředseda OAK Liberec, Jablonec, Jiří Sameš, předseda OAK Liberec, Jablonec a místopředseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky