Rada kraje se zabývala využitím domovů mládeže
- 21. 06. 2017 14:12
- Školství
Rada Libereckého kraje se na svém 11. zasedání dne 20. června zabývala návrhem úprav činností a poskytování služeb v segmentu školských výchovných a ubytovacích zařízení, tedy domovů mládeže a internátů. Liberecký kraj zřizuje 15 domovů mládeže a 2 internáty. Celková lůžková kapacita domovů mládeže činila cca 2 000 lůžek a internátů bezmála 170 lůžek. Ubytované děti, žáci a studenti obsadili 1 302 lůžek.
Klesající zájem o ubytování je spojen s dlouhodobě nepříznivým demografickým vývojem. Ten zasáhl segment středního a vyššího odborného školství, obdobně se promítá do využití ubytovacích kapacit. Síť středních škol rovnoměrně pokrývá celý kraj a zajišťuje tak relativně snadnou, zejména dopravní dostupnost. Žáci tedy nejsou nuceni za vzděláváním dojíždět, vybírají si školy v místě bydliště, nemají často vyhraněný zájem o specifické obory vzdělání, které nabízí vzdálenější školy, popř. je škola poskytující takový obor v optimální dojezdové vzdálenosti.
Návrh úprav byl rozdělen do 2 fází. První fáze představuje již schválené a realizované kroky v daném segmentu a týkají se oblasti Liberce. Na jeho území se nacházejí 4 školská výchovná a ubytovací zařízení zřizovaná Libereckým krajem (2 domovy mládeže a 2 internáty) a jeden domov mládeže zřizovaný soukromníkem. Jedním z domovů mládeže zřizovaných Libereckým krajem je Domov mládeže v Zeyerově ulici a jedná se o poslední samostatné školské výchovné a ubytovací zařízení v kraji. Druhý je součástí Střední školy strojní, stavební a dopravní v Truhlářské ulici. Rada Libereckého kraje rozhodla o sloučení obou školských výchovných a ubytovacích zařízení a vyklizení jedné z budov, a to k 1. 7. 2017. Na svém 3. zasedání dne 28. 3. 2017 tuto variantu schválilo i Zastupitelstvo Libereckého kraje. Nově vzniklý subjekt bude nabízet 258 lůžek v Truhlářské ulici a 220 lůžek v Zeyerově ulici.
Pro druhou fázi platí, že konkrétní záměry musí vycházet z reálného stavu a potřeb středních a vyšších odborných škol, popř. stávajících středních škol, které mají v současné době jako součást domov mládeže. S dosavadním úbytkem žáků a studentů klesá také poptávka po ubytovacích službách, čímž se do školských výchovných a ubytovacích zařízení dostává méně finančních prostředků.
„Na domovy mládeže je třeba pohlížet jako na platnou součást segmentu středního vzdělávání, a to s ohledem na funkci, kterou plní a jaké zázemí a jistoty dětem, žákům a studentům poskytují. To jsou hodnoty, které se velmi často míjí s těmi ekonomickými,“ dodává k analýze Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství. Každou budoucí změnu či záměr pečlivě je tak nutno analyzovat a zvažovat všechny kroky, které zajistí nejen ekonomickou stabilitu segmentu, ale také dostupnost a funkčnost sítě školských výchovných a ubytovacích zařízení v Libereckém kraji.