Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Rada Asociace krajů jednala pod Ještědem o dopravě, fondech EU i církevních restitucích

Mgr. Langer Jiří

  • 30. 10. 2014 12:56
  • Doprava
  • Rozvoj

Sdílet článek

Tiskovou konferencí dnes skončilo 16. zasedání Rady Asociace krajů České republiky, které se uskutečnilo ve dnech 29. 10 a 30. 10. 2014 v Liberci.

Na konferenci vystoupili Michal Hašek, předseda AKČR a hejtman Jihomoravského kraje, Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj, Antonín Prachař, ministr dopravy, Martin Půta, místopředseda AKČR a hejtman Libereckého kraje, Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje, a Alois Mačák, náměstek hejtmana Olomouckého kraje a předseda komise Rady AKČR pro dopravu.

 

Ministryně pro místní rozvoj je tu pro regiony

Hejtmani na jednání AKČR přivítali účast nové ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, se kterou diskutovali zejména o nastavení systému čerpání fondu EU v období 2014 – 2020 a o přípravě nového zákona o zadávání veřejných zakázek.

„Potvrdili jsme si, že cíle, které dlouhodobě připravuje Asociace krajů v té regionální části čerpání evropských fondů, jsou cíle akceptovány Vládou ČR a Ministerstvem pro místní rozvoj. Naším zájmem je eliminovat na naprosté minimum problémy s čerpáním evropských fondů na území krajů. Pro nás je nyní nejdůležitější tzv. Integrovaný regionální operační program. To bude místo, kde můžeme z pohledu regionů čerpat evropské fondy na všechny významné projekty, které chceme v příštích sedmi letech realizovat,“ řekl mimo jiné předseda AKČR Michal Hašek.

„Ministerstvo pro místní rozvoj tady musí být pro regionální rozvoj, to znamená pro naše regionální partnery - pro kraje, města a obce. Mezi ty klíčové patří hejtmani, tedy Asociace krajů ČR,“ zdůraznila ministryně Karla Šlechtová.

„Byla bych velice ráda, kdyby se nám podařilo do budoucího období, resp., které začalo v lednu 2014, eliminovat veškeré ztráty v rámci čerpání.  I my jsme dnes jako Ministerstvo pro místní rozvoj seznámili hejtmany s termíny vyhlašování výzev, které očekáváme od jednotlivých programů asi od března příštího roku,“ dodala ministryně Šlechtová.

„Připomeňme, že Ministerstvo pro místní rozvoj spravuje i další významné agendy, třeba podporu sociálního bydlení, řešení škod vzniklých povodněmi a také řeší zákon o zadávání veřejných zakázek,“ doplnil hejtman LK Martin Půta.

 

Ministerstvo dopravy uvolní ze SFDI peníze na opravu silnic ve vlastnictví krajů

Dalším z bodů jednání Asociace krajů ČR byly otázky dopravy za účasti ministra dopravy Antonína Prachaře.

„Dnes jsme našli postup ve dvou důležitých tématech. Tím prvním je spolupráce státu a krajů při údržbě komunikací, které vlastní stát a území regionů prostřednictvím krajských správ silnic. Druhým tématem bylo upřesňování podmínek, jak čerpat finanční prostředky ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy komunikací II. a III. třídy,“ řekl předseda AKČR Michal Hašek.

„Komunikace ve vlastnictví krajů využívají občané krajů. Předpokládáme, že na opravy silnic ve vlastnictví krajů půjde ze Státního fondu dopravní infrastruktury 2 až 3 mld. Kč,“ uvedl ministr dopravy Antonín Prachař s tím, že do 10. listopadu Ministerstvo dopravy definuje konečnou částku.

„Běžnému občanovi je jedno, kdo je vlastníkem komunikace. Daňový poplatník chce kvalitní
a bezpečné silnice,“
dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Kraje podle Michala Haška mají už nyní připraven zásobník se 617 projekty silničních a mostních staveb v celkové hodnotě více 6,5 mld. Kč, které jsou schopny realizovat již v roce 2015.

 

Hejtmani chtějí jednat s Českou biskupskou konferencí a kardinálem Dukou

 

Hejtmani se také vyjádřili k dalšímu postupu krajů ve věci církevních restitucí a otázce dalšího financování církevních projektů z rozpočtu krajů.

„Chci jednoznačně říci, že zájem hejtmanů jednat s Českou biskupskou konferencí a kardinálem Dominikem Dukou trvá. Žel, prostřednictvím sekretáře České biskupské konference jsme se dozvěděli, že o takové jednání není z jejich strany zájem. Nejbližší avizovaný termín je až začátek příštího roku. To určitě nepřispívá dobrým vztahům mezi kraji a církvemi. My při tom ale nežádáme nic jiného než korektní setkání u jednacího stolu, kde budeme hovořit o církevních restitucích a o budoucnosti financování církví a služeb, které poskytují,“ uvedl předseda AKČR Michal Hašek.

„Nabízíme tak prostor k jednání o tom, jak v budoucnosti může financování služeb péče o nemocné, sociálně slabé a podobně, které zajišťují nebo provozují církevní organizace, vypadat. Věřím, se že schůzka s kardinálem Dukou uskuteční a na ní najdeme prostor pro vzájemnou komunikaci,“ doplnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky