Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Průmyslovka Liberec: Modernizace výuky pro budoucnost průmyslu 

Marie Kubínová

odborná zaměstnankyně

  • 15. 01. 2025 12:58
  • Školství

Sdílet článek

Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec patří mezi přední vzdělávací instituce, které intenzivně reagují na měnící se potřeby trhu práce. Díky modernizaci oborů, úzké spolupráci s průmyslovými partnery a inovacím ve výuce škola zajišťuje, že její absolventi mají konkurenční výhodu a jsou připraveni čelit výzvám současného průmyslu.

Modernizace jako klíč k úspěchu

Důležitým krokem je pravidelná aktualizace vzdělávacích plánů, aby odpovídaly nejnovějším trendům. „Technologie a materiály se mění raketovou rychlostí, a proto je pro nás klíčové, aby naši studenti byli vždy o krok napřed. Modernizace oborů otevírá dveře ke kariérám v oblastech, které budou formovat budoucnost,“ sdělil Jaroslav Semerád, ředitel školy.

Modernizace se výrazně dotkla především oboru Textilnictví, který prošel zásadní proměnou. Dnes se zaměřuje na pokročilé technologie, jako je práce s nanovlákny, a na vývoj smart textilií, čímž reaguje na rostoucí poptávku po inovacích v textilním průmyslu. Tento obor nyní propojuje tradiční znalosti s nejmodernějšími trendy, aby připravil studenty na specifické požadavky současného trhu.

Technologie Nanospider jako spojení teorie a praxe

Jedním z významných kroků je zavedení technologie Nanospider, kterou škole v roce 2024 darovala společnost Elmarco. Tato průmyslová linka umožňuje výrobu nanovláken, což studentům přináší jedinečnou možnost pracovat s technologiemi, které se využívají nejen v textilnictví, ale i v dalších oborech.

„Spolupráce Elmarca s Průmyslovkou Liberec je příkladem propojení průmyslu a vzdělávání. V roce 2024 jsme škole darovali průmyslovou linku Nanospider pro výrobu nanovláken, kterou studenti využijí napříč obory – od strojírenství po obor textilnictví zaměřený na nanovlákna a smart textilie. Společně s odbornými praxemi a plánovanými vzdělávacími programy vedenými experty z Elmarca chceme vytvářet prostor pro další generaci odborníků v oblasti nanotechnologií,“ uvedl Miloslav Masopust, jednatel společnosti Elmarco.

„Jsem rád, že kvalitní vzdělávání pomůže žákům vybrat si v budoucnu dobré zaměstnání. Zavedení technologie Nanospider a moderní způsoby výuky oboru Textilnictví na Střední průmyslové škole a Vyšší odborné škole vítám. Spojení textilní a průmyslové školy se ukázalo jako správný krok. Díky tomu se oba vzdělávací obory mohou dále rozvíjet a vzájemně doplňovat. Liberecký kraj je kolébkou nanotechnologií, které šíří dobré jméno regionálních vědců a výzkumníků do celého světa. Tento záměr se daří naplňovat, o čemž svědčí to, že o absolventy odborných středních škol mají firmy zájem již během jejich studia a po jeho ukončení jim nabízejí pracovní místa,“ uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Těší mě také, že libereckou průmyslovku podporuje jedna z nejlepších inovativních firem, kterou v Libereckém kraji máme. Jsem vděčný, že právě této škole společnost Elmarco věnovala technologii Nanospider. Pevně věřím, že to přinese ještě větší zájem o studium tamních technických oborů.“ 

Škola jako partner průmyslu

Spolupráce s průmyslovými partnery hraje klíčovou roli v přípravě studentů na budoucí kariéru. Díky těmto vazbám může škola kombinovat teoretické znalosti s praktickými zkušenostmi, což studentům umožňuje efektivně reagovat na současné požadavky trhu. 

„Naším cílem je vytvářet prostředí, kde se studenti naučí propojit své znalosti s reálnými potřebami průmyslu, a tím získají náskok při hledání pracovního uplatnění,“ doplnil ředitel školy Jaroslav Semerád.

Modernizace oborů a zavádění technologií, jako je Nanospider, nejen rozšiřují vzdělávací možnosti, ale také přispívají k hlubšímu propojení školy s firmami. „Díky těmto inovacím mají studenti jedinečnou příležitost zapojit se do projektů, které určují budoucnost textilního průmyslu,“ uvedla statutární zástupkyně školy Zuzana Pluhařová.

Průmyslovka Liberec tak pokračuje v dlouhodobé tradici kvalitního technického vzdělávání s důrazem na inovace, praxi a budoucí rozvoj regionu. Tento přístup činí ze školy nejen vzdělávací instituci, ale i významného partnera průmyslu a regionálního rozvoje.


VÍCE INFORMACÍ: 

Zuzana Pluhařová

Statutární zástupkyně ředitele | Průmyslovka Liberec

E-mail: zuzana.pluharova@pslib.cz

Telefon: +420 776 260 220

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky