Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Proti koronavirové pandemii bojují studenti i pedagogové ze středních škol v celém kraji

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 09. 04. 2020 15:27
  • Covid-19
  • Školství

Sdílet článek

 

S obdivuhodným nasazením se zapojili studenti i pedagogové středních škol v Libereckém kraji do boje s koronavirovou pandemií. Pomáhají coby dobrovolníci v terénu, vyrábí ochranné pomůcky, vymýšlejí nová řešení. K tomu všemu se stále ještě na dálku vyučuje.

Žákyně oboru sociální činnost a pečovatelské služby Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu pomáhají přímo v organizacích zajišťujících péči o seniory, v sociálních zařízeních v kraji vypomáhají také plnoletí žáci 3. a 4. ročníků oboru sociální činnost Střední zdravotnické školy v Turnově.

„Jsou velmi pracovití, odvážní a mám z nich velkou radost. Mám i pozitivní zpětnou vazbu ze zařízení, kde pracují. Obor zdravotnický asistent se již také začíná zapojovat do práce, zatím to jsou děvčata na Jičínsku,“ uvedla ředitelka školy Lenka Nováková. Dobrovolníci ze Střední zdravotnické školy v Liberci nacházejí své uplatnění hlavně ve zdravotnických zařízeních napříč Libereckým krajem a následně v subjektech sociální péče.

Nejde však jen o studenty oborů zaměřených na zdravotnictví a sociální služby. Aktivní studenti se mimo vlastní školy zapojují také do aktivit organizovaných jinými subjekty — například skauty či Českým červeným křížem.

Součástí vybavení laboratoří a dílen na středních školách často bývají i pomůcky pro ochranu zraku, nejčastěji lehké plastové ochranné štíty a ochranné brýle. Po dobu uzavření škol jsou zapůjčeny do zdravotnických i jiných zařízení, kde nacházejí nové využití. Svoz desítek štítů a brýlí ze škol a jejich distribuci koordinuje a zajišťuje ve spolupráci se školami Liberecký kraj. Některé školy již dříve zapůjčily ochranné pomůcky do lékáren, nemocnic i lékařům v okolí škol.

Nedostatek ochranných pomůcek je jedním z problémů nejen v Libereckém kraji. I zde pomáhá kreativní přístup žáků i zaměstnanců středních škol. Na mnoha školách v regionu se šijí látkové pratelné roušky: sborovny i další školní prostory se změnily v šicí dílny, překalibrovávají se lasery, aby byly vhodné i k řezání textilu, na 3D tiskárnách se tisknout zakladače tkalounů.

„Školy si zajistily šicí stroje, personál i materiál, v některých případech stroje zapůjčily žákům a zaměstnancům.  Celková produkce látkových roušek se liší podle vybavení škol, zájemců o látkové roušky je opravdu hodně,“ zmínil náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti Petr Tulpa.

Škola Kateřinky Liberec zásobuje rouškami města i terénní služby, reagovala tak na výzvu českých a moravských módních firem. Dále tiskne respirátory na svých 3D tiskárnách a zajistila dobrovolníky z řad studentů Komunitnímu centru Kontakt pro pomoc zejména starším občanům. Škola také poskytla centru pět pedagogů pro hlídání dětí zdravotníků a členů bezpečnostních složek. 

Střední průmyslová škola textilní v Liberci a Střední škola gastronomie a služeb byly pověřeny šitím roušek pro Liberecký kraj. Tvarovací drátky jim dodává Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Drátky původně využívali žáci bižuterních oborů k letování, nyní slouží k lepšímu vytvarování roušky kolem nosu.

Podle svého vybavení se na středních školách pouštějí i do technologicky obtížnějších aktivit. Na 3D tiskárnách tisknou držáky obličejových štítů i celé štíty. „Naše škola se tak stala jakousi oficiální montovnou ochranných štítů Libereckého kraje díky optimálnímu zaměření školy a poloze, kam nemají daleko subdodavatelé, občané, dobrovolníci z okolí,“ řekl ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě Jan Hásek.

Na výzvu ČVUT se školy pustily do výroby adaptérů na šnorchlovací masky. „Tyto díly umožňují spojení šnorchlovací masky určené pro rekreační šnorchlování u moře a filtru P3R, čímž vznikne improvizovaný účinný respirátor a obličejový štít v jednom,“ vysvětlila jejich použití Martina Picko Baumannová, ředitelka Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci nad Nisou. „ČVUT částečně poskytuje i materiál. Bohužel lze masky vzhledem k vyžadované pružnosti tisknout pouze z polyetylénglykolu a ten se kvůli velké 3D tištěné produkci pomalu stává nedostatkovým zbožím na celorepublikové úrovni. Naštěstí máme z dřívějška nějaké vlastní zásoby.“

Kromě výroby přistoupili na některých školách k vlastnímu vývoji ochranných pomůcek. „Vzhledem k tomu, že tisk komponent ochranných štítů zabere několik hodin, jsme vytvořili nový prototyp, který nepotřebuje 3D tisk a stále jej inovujeme. Jsme schopni nyní vyrobit padesát kusů denně,“ dodal ředitel Střední průmyslové školy technické v Jablonci nad Nisou Petr Froněk.

A ani ochrannými pomůckami to nekončí. Mnohé střední školy jsou připraveny poskytnout Krizovému štábu Libereckého kraje osobní automobily včetně řidičů. Auta se nejčastěji využívají na svoz a distribuci ochranných prostředků. Kromě vozů jsou školy připraveny poskytnout i své ubytovací kapacity. Domovy mládeže tak poslouží k zajištění ubytování potřebných, někde i s karanténními opatřeními.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky