SVÍTÍME ORAŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH – ORANGE THE WORLD | 25. 11. – 10. 12. 2024
Projednávání reformy středních škol Libereckého kraje zastupitelé odložili
- 31. 03. 2011 14:52
- Školství
Na svém březnovém zasedání měli zastupitelé projednávat bod navrhující sloučení pěti středních škol v Libereckém kraji. Podpořit změny v síti středních škol dorazil také ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš.
Ten ve své úvodní řeči zastupitele vyzval k optimalizaci sítě středních škol a zejména k redukci kapacit všeobecně vzdělávacích škol a osmiletých gymnázií, jejichž podíl by podle ministra v budoucnu neměl přesahovat 5 %. Zároveň také přednesl zásadní nabídku změny zřizovatelských funkcí u Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově, která se dle původního návrhu měla sloučit se Střední školou v Novém Boru. Kamenickošenovská škola by se ale podle Josefa Dobeše měla stát jednou ze škol tzv. „rodinného stříbra“ a pod svá křídla by ji tak již od letošního září vzal stát.
Tato zásadní informace a požadavky zastupitelů z řad Občanské demokratické strany a Starostů pro Liberecký kraj o odložení projednávání a ustanovení nadstranické komise, která by se nadále reformou zabývala, vedla náměstka pro resort školství Radka Cikla k tomu, že bod z jednání Zastupitelstva stáhl. V následujících dnech tedy bude ustavena komise napříč stranami zasedajícími v krajském Zastupitelstvu, která bude nadále o konkrétní podobě reformy školské sítě jednat.
„Je třeba problém odpolitizovat a dohodnout se na konkrétních opatřeních co nejdříve, další vyčkávání by bylo nezodpovědné vůči školám, které jsou nejvíce ohroženy úbytky žáků a ekonomickou nestabilitou,“ upozornil náměstek Radek Cikl.
V případě, že by k dohodě nedošlo v nejbližších měsících, některé krajské školy by se mohly vlivem nerovnováhy ve školském systému dostat do existenčního ohrožení. Situace je vážná především na Jablonecku. Pokud by zde nedošlo k utlumení všeobecně vzdělávací nabídky zejména gymnaziálního typu (původně bylo navrhováno utlumení jedné osmileté třídy Gymnázia U Balvanu v Jablonci nad Nisou), v existenčním ohrožení by se ocitly technické a průmyslové školy – konkrétně Střední průmyslová škola technická v Jablonci nad Nisou, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Železném Brodě, ale i Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou.
Podobná situace panuje také na Frýdlantsku. Pokud by zde nedošlo ke sloučení místního gymnázia se Střední školou hospodářskou a lesnickou, znamenalo by to v budoucnu nejspíš ukončení výuky na odloučeném pracovišti hospodářské školy v Hejnicích. I v případě, že by došlo k utlumení kapacit osmiletých gymnázií v kraji, stále by zde zůstával dostatek míst pro skutečně talentované děti.
Další aktuality
Výzkum planktonu: studentka tanvaldského gymnázia bude reprezentovat Česko ve Švýcarsku
- 12. 11. 2024
- Školství