Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORANŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ORANGE THE WORLD | 25. 11. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Problémy na terminálu Fügnerova mají řešení hlavně v sociální práci, říká hejtman

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 30. 01. 2019 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

Situací kolem terminálu Fügnerova a v širším okolí dolního centra Liberce se včera na pracovní schůzce na krajském úřadu zabývali hejtman Martin Půta, primátor Liberce Jaroslav Zámečník, ředitel Policie ČR Libereckého kraje Vladislav Husák a ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík.

„Zejména v centru krajského města musí mít lidé pocit bezpečí. Na schůzce jsme si potvrdili, kde můžeme spojit síly samosprávy i policejních složek. Samotná přítomnost policistů je samozřejmě důležitá, působí především preventivně. Kořeny problémů, které se tam v posledních letech koncentrují, ale vidím v sociální oblasti. Chci proto vyzvat různé neziskové organizace v sociální sféře, které finančně podporuje jak kraj, tak i město, aby se ještě více zaměřily na tuto lokalitu. Není možné, aby se tam opakovaně vyskytovali děti nebo mladiství, kteří se namísto toho, aby byli ve škole, potulují po terminálu a někdy i obtěžují kolemjdoucí,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Účastníci schůzky se shodli, že ani poslední víkendová výtržnost, kterou se některá regionální média obsáhle věnovala, není důvodem k přijímání mimořádných opatření. Bezpečnosti v této části města se policie soustavně věnuje a podle jejich nejnovějších poznatků se situace nezhoršuje. Naopak, v posledních třech letech tu Policie ČR eviduje pokles počtu trestných činů. V minulém roce jich zde řešila celkem 28. V porovnání s roky 2016 a 2017, kdy trestných činů bylo 64, resp. 32, jejich počet klesá.

Mírně však roste množství přestupků. Loni jich sice podle statistiky bylo 321, v roce 2017 celkem 361, ale oproti roku 2016, kdy zde policisté řešili 267 případů, se jejich počet zvýšil. Objevují se zejména problémy s výskytem měkkých drog a jejich užíváním na veřejných místech. „Vidím v tom náš zvýšený tlak v boji s drogami. Výsledkem je to, že se takové skutky daří častěji než dříve odhalovat a dokumentovat,“ vysvětlil ředitel krajské policie Vladislav Husák.

Město Liberec už před měsícem v této lokalitě posílilo přítomnost městských strážníků a nasadilo do této oblasti stálou dvoučlennou hlídku městské policie. „Zvažujeme také permanentní přítomnost strážníků přímo na terminálu a další opatření ke zvýšení pocitu bezpečí. Bezpečnost všech, kteří tudy procházejí do rušného obchodního centra anebo kteří tady čekají na autobusové či tramvajové spoje, je naší prioritou. Této lokalitě se trvale věnujeme,“ dodal primátor Jaroslav Zámečník.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky