Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Příležitostí pro sociální podnikatele v Libereckém kraji přibývá. Vzniklo kontaktní místo SPoint

Bc. Růžena Filipová Dis.

krajský RIS3 koordinátor, pracovník Informačního a datového portálu LK

  • 19. 02. 2025 09:40
  • Rozvoj

Sdílet článek

Téma společensky odpovědných podniků nabírá v Česku na síle. Stát na tuto skutečnost reaguje přijetím zákona o integračním sociálním podniku. Platit začal 1. ledna 2025 a přináší jasná pravidla pro firmy, které zaměstnávají osoby se specifickými potřebami a pomáhají jim lépe se začlenit do pracovního života.

Mezi skupiny, kterým sociální podnikání poskytuje příležitost, patří nejen lidé se zdravotním postižením, ale také osoby s nízkou kvalifikací, bez domova nebo po výkonu trestu.

„Zákon ale také přináší nové možnosti absolventům středních nebo vysokých škol, kteří kvůli nedostatku praxe obtížněji hledají uplatnění. Příležitosti nabízí i osobám nad 60 let,“ vysvětluje Zuzana Rengerová z liberecké Agentury regionálního rozvoje, která se rozvoji sociální ekonomiky v regionu věnuje dlouhodobě.

Aby firma mohla získat status integračního sociálního podniku, musí splnit několik podmínek. Mezi ty klíčové patří alespoň 30 % pracovníků ze znevýhodněných skupin v pracovním kolektivu. Firmy musí také zajistit jejich účast na integračních aktivitách v rozsahu minimálně 16 hodin měsíčně.

Podporujeme dobré úmysly

„S registrací mezi integrační sociální podniky se pojí řada výhod. Firmy mohou např. čerpat motivační příspěvek nebo příspěvek na náklady spojené se zaměstnáváním osob se specifickými potřebami, budou si i snadněji moci sáhnout na veřejné zakázky,“ doplňuje Zuzana Rengerová.

Předpokládá se, že aktivní zapojení těchto osob do pracovního procesu povede v Česku k úsporám až 1,3 miliardy korun ročně. Velký potenciál reálného dopadu na veřejné finance má tato legislativa i v Libereckém kraji. „Z mapování, které probíhalo ve spolupráci se Smart akcelerátorem Libereckého kraje, víme, že v našem regionu působí řada firem zaměstnávajících lidi se zdravotním postižením. Jenže podniky, které by dávaly šanci i dalším skupinám, třeba lidem bez domova, azylantům nebo dětem z dětských domovů, bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky,“ vysvětluje Zuzana Rengerová.

I když se za tak krátkou dobu od spuštění nové legislativy v našem kraji žádný integrační sociální podnik nezaregistroval, několik firem splňujících náležitosti sociálního podnikání zde již dlouhodobě funguje. Například liberecké Družstvo TEXman vyrábí unikátní textilní výrobky, Bistro Tulipan nabízí gastronomické služby, sklářská dílna Kultivar se specializuje na bižuterii a doplňky do domácnosti a voňavá raspenavská Levandulovna nabízí mj. ubytování v rámci slow turismu.

Spouštíme SPoint pro nové zájemce

Podpora sociálních podniků ze strany Libereckého kraje není úplnou novinkou. Projekt Liberecký kraj sobě již dlouhou dobu podporuje lokální výrobce a drobné podnikatele, včetně těch se sociálním přesahem. Na základě této zkušenosti byla přijata Strategická koncepce rozvoje a podpory sociální ekonomiky a sociálního podnikání pro období 2024–2025.

Nejnovějším krokem k rozvoji sociálního podnikání je zapojení Libereckého kraje – prostřednictvím Agentury regionálního rozvoje – do sítě kontaktních míst SPoint. Ta vznikají díky projektu Rozvoj ekosystému sociálního podnikání Ministerstva práce a sociálních věcí. Funkční jsou již v Praze, Ostravě, Olomouci i v dalších krajích. Koordinátorkou liberecké pobočky se stala právě Zuzana Rengerová z Agentury regionálního rozvoje.

Pomáhejte svým podnikáním

Máte podnikatelský nápad a chcete být společensky odpovědný? Nebo už podnikáte a přemýšlíte, jak své aktivity rozšířit o tento rozměr? Nová legislativa otevírá nové možnosti, jak propojit své podnikání s podporou znevýhodněných osob.

V libereckém SPointu v sídle Agentury regionálního rozvoje vám rádi ukážeme, jak se na cestu k sociálnímu podnikání vydat. Od prvotního nápadu až po jeho realizaci. Konzultace a služby jsou pro vás zdarma každé úterý od 8 do 15 hodin, případně i v jiném termínu po předchozí domluvě.

Chcete se dozvědět více o konkrétní podpoře, kterou nový zákon nabízí? Přijďte ve středu 26. února na informační seminář do Krajské vědecké knihovny v Liberci na Krajské týdny neziskového sektoru Libereckého kraje.

Začínáme ve 14:30 a představíme vám ty nejdůležitější změny, které nová legislativa přináší. Vstup je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme včasnou registraci.

Logolink1

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky