Přijímací zkoušky na střední školy čekají změny kvůli koronaviru
- 14. 01. 2021 17:04
- Školství
Současná epidemická situace z ní vyplývající vládní opatření zcela změnila dosavadní podobu českého školství. Úpravami v této souvislosti nyní prochází i přijímací řízení na střední školy zřizované Libereckým krajem.
„Žáci, které letos přijímací řízení čeká, se museli vyrovnat s tím, že ve druhé polovině minulého školního roku a v roce letošním přešli z klasické výuky na distanční. To mělo a má samozřejmě dopad na jejich vzdělávání a ovlivňuje to i přípravu na přijímací zkoušky. Tuto skutečnost je proto třeba u příjímacích řízení zohlednit,“ prohlásil Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.
„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ponechalo režii přijímacích řízení pro školní rok 2021/22 v podstatě zcela v kompetenci ředitelů škol. Hovořili jsme s řediteli o tom, jak nastavit jednotná pravidla a v naší naprosté shodě vyplynulo, že přijímací řízení na maturitní obory se uskuteční formou jednotné zkoušky, jejímž garantem bude Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání – Cermat. Za současné situace má výuka na základních školách nerovné podmínky. Tím, že jsme se rozhodli pro jednotné přijímací zkoušky, mají uchazeči stejné možnosti,“ sdělil Jaroslav Semerád, ředitel liberecké Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy a krajský předseda profesní asociace škol CZESHA, která zastřešuje školy a školská zařízení.
U přijímacích zkoušek se budou, stejně jako dříve, zohledňovat dosavadní známky na vysvědčeních, nově se však nebude přihlížet k vysvědčení za 2. pololetí minulého školního roku. „Bude se hodnotit vysvědčení za první pololetí osmé třídy ve školním roce 2019/2020 a první pololetí deváté třídy ve školním roce 2020/2021. Jakou bude mít toto hodnocení u přijímaček váhu, si určí sami ředitelé škol,“ objasnil Ramzer.
Novinkou je také to, že pokud dorazí na některou ze škol přihlášek méně, než je předpokládaný počet přijímaných uchazečů, může ředitel školy zkoušky zrušit.
„Žádám ředitele středních škol o spolupráci. Je nezbytná k tomu, aby zůstala zachována úroveň vzdělávání a přehlednost podmínek pro přijímání žáků. Aby všichni společně v této nejisté době dosáhli alespoň částečné jistoty pro školáky, jejich rodiče i základní školy, které své žáky na přijímací řízení připravují,“ prohlásil Ramzer. „Zároveň apeluji na ministry školství a zdravotnictví, aby v co nejkratší době rozhodli o umožnění prezenční výuky pro žáky posledních ročníků základních a středních škol.“