Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Pražští studenti zrestaurovali grafiky pro Severočeské muzeum

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 19. 01. 2022 16:17
  • Kultura

Sdílet článek

Dva grafické listy, takzvané veduty s motivem Liberce se koncem loňského roku po důkladném restaurování vrátily do sbírek Severočeského muzea v Liberci. Práce se ujal Ateliér restaurování papíru a muzejních předmětů pod vedením Milany Vanišové na Vyšší odborné škole grafické a střední průmyslové škole grafické v Praze. S touto institucí na restaurování a konzervaci předmětů z podsbírek grafiky a starých tisků spolupracuje liberecké muzeum již od roku 2017; studenti vybrané předměty restaurují v rámci svých ročníkových, maturitních i závěrečných prací. 

„V posledních letech restauruje Severočeské muzeum velké množství sbírkových předmětů díky evropské dotaci. Jsme domluveni s panem ředitelem Křížkem, že po dokončení projektu muzeum uspořádá soubornou výstavu restaurovaných artefaktů. Restaurování je nákladná a vysoce odborná práce, kterou mohou provádět pouze odborníci s licencí. A jistě si umíte představit, že jich mnoho v naší republice není. Zvlášť u některých materiálů. Tam může být takový specialista třeba i jeden. Naše sbírky čítají statisíce předmětů, a my se pohybujeme ve stovkách restaurovaných předmětů, ale i tak má pro nás tento posun velký význam,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. 

V prvním případě se jedná se o kresbu perem a čínskou tuší od Augustina Felgenhauera z 1. poloviny 19. století. Dílo zachycuje pohled na Liberec s kostelem sv. Kříže, děkanským kostelem sv. Antonína, radnicí a zámkem. Papír ohrožovala zvýšená kyselost a včasný zásah byl tedy nezbytný. Studentka, která se restaurování ujala, kyselost zneutralizovala, list zbavila nečistot a stop po plísni a vodě. Grafika se dočkala také vyrovnání a vyspravení okrajů japonským papírem. 

Druhou vedutou, které se dostalo restaurátorského zásahu, je světlotisková reprodukce kresby z roku 1888 od Adolfa Stolle, jež zachycuje řadu domů, které stály na místě dnešní liberecké radnice. Stejně jako v předešlém případě, i tento grafický list ohrožovala kyselost. Také zde ji bylo potřeba zneutralizovat. Celý list byl vyčištěn a zbaven stop po zatékání. Okraje byly vyspraveny japonským papírem.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky