Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Lužické květy představují německy píšící autory regionu. Už naposled

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 05. 02. 2025 08:10
  • Kultura

Sdílet článek

Poslední díl antologie mapující německy píšící autory zdejšího regionu, kteří se narodili do roku 1945, představila Krajská vědecká knihovna v Liberci. Závěrečný almanach nese název Lužické květy/ Lausitzer Blumen.

Pátá antologie německy píšících autorů 19. a 1. poloviny 20. století z Libereckého kraje, tentokrát věnovanou beletristům ze severní části Českolipska, Lužických hor a Žitavy.

Předchozí díly – Ještědské květy, Jizerské květy, Frýdlantské květy a Ploučnické květy – přiblížily více než dvě stě autorů narozených mezi lety 1760 a 1920. „Celý komplet tvoří reprezentativní počin představující v úplnosti dnes již zapomenutou tvorbu Libereckého kraje. Mnozí nám neznámí autoři byli objeveni až v rámci badatelské činnosti realizované pro potřeby tohoto dlouhodobého projektu,“ vysvětlila ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Nově představených 41 autorů se narodilo či působilo na Novoborsku, Kamenickošenovsku, Cvikovsku, v okolí Jablonného v Podještědí, na Krásnolipsku a v Žitavě. 

Publikace Lužické květy je důležitým dokladem literární historie našeho kraje. Jsem ráda, že Krajská vědecká knihovna v edici pokračuje,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Mezi autory je osm žen, sedm autorů prokazatelně přežilo konec druhé světové války a tři přesáhli svým významem hranice regionu, a to česko-německy píšící básník Josef Jaroslav Kalina a žitavští rodáci Lisa Tetzner a Ernst Schnabel.

„Jelikož jsou některé texty psané v místním německém nářečí, představuje jejich zveřejnění a přeložení i jedinečný krok k zachování těchto děl i pro další zájemce, neboť znalost dialektu pomalu mizí, a tím se výrazně snižují možnosti jejich překladů v budoucnu. Publikace tudíž umožňuje poukázat na další vzácné regionální specifikum. O charakteru a významu místního nářečí pojednává předmluva,“ doplňuje vydavatel antologie, vedoucí Všeobecné knihovny Krajské vědecké knihovny v Liberci, Marek Sekyra.

Všechny ukázky překládal opět Otokar Simm, verše přebásnil Marek Sekyra. Kniha by nevyšla bez pomoci řady dalších jazykových, editorských, grafických a projektových spolupracovníků z řad edičního týmu liberecké knihovny. Na jejím vydání se významně podíleli též kolegové ze spolupracujících institucí. Kniha vychází za podpory Adalbert Stifter Verein München, Česko-německého fondu budoucnosti, Státního fondu kultury a Nadace Preciosa. 

Všechny díly antologie i další publikační počiny liberecké knihovny najdou zájemci na webových stránkách knihovny v článku Publikační činnost na adrese www.kvkli.cz/o-nas/publikacni-cinnost a jsou samozřejmě také trvalou součástí fondu knihovny.

Lužické květy jsou neprodejné, je však možné je získat na vyžádání přímo v Krajské vědecké knihovně v Liberci v oddělení Všeobecná knihovna.

TZ: Krajská vědecká knihovna

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky