Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Poznávejme Liberecký kraj – Muži, ženy, děti mohou mít své krásné dny na Českolipsku

Mgr. Langer Jiří

  • 14. 10. 2013 16:50
  • Rozvoj

Sdílet článek

Cyklus tří celodenních exkurzí po krásách a zajímavostech Libereckého kraje nazvaný Tváře Libereckého kraje, v němž byly mimo jiné představeny i projekty, které byly realizovány v uplynulých letech za podpory PRV, Libereckého kraje a Evropské unie, připravila Místní akční skupina Turnov pro zájemce z řad samosprávy, cestovního ruchu a novinářů.

Po úspěšné cestě do Oldřichova v Hájích, Raspenavy a Frýdlantu tentokrát účastníci zavítali do Polevska, Sloupu v Čechách a Doks.

„Je to zajímavý tip na výlet pro obyvatele i pro návštěvníky našeho kraje. Polevsko je obec oceněná Zelenou stuhou v soutěži Vesnice roku Libereckého kraje, Sloup v Čechách má vedle hradu také krásné koupaliště a Lesní divadlo a v Doksech je vedle Máchova jezera nové lákadlo pro děti – Muzeum Čtyřlístek,“ láká organizátorka akce Lenka Kvintusová z MUS Turnov.

„Byli jsme navštívit výsledky obdivuhodného úsilí mnoha lidí, kteří s pokorou a odhodláním a s finanční podporou Libereckého kraje, Evropské unie, ale i s podporou drobných dárců a řemeslníků i místních lidí pečují o své místo k životu,“ doplnila Ivana Hujerová, krajská radní pro evropské projekty, která si nenápadně „zkontrolovala“, jak a zda byly evropské peníze účelně využity.

 

Polevsko se pochlubilo svou naučnou stezkou „Za polevskými obry“ po níž turisté, zejména děti, uvidí na pěti stanovištích pět krásných stromů – javor horský klen, buk letní, smrk ztepilý, jeřáb ptačí a lípu. Všude jsou herní prvky a poznávací tabule, na nichž se malí i velcí poutníci dozvědí mnoho nového a zajímavého o stromech, které jsou nejstarší a největší organismy na Zemi.

Trasa je dlouhá 4,3 km, trvá cca 3 hodiny, pravda, na začátku je to trochu do kopce.

Více zde: http://www.polevsko.info/download/sport/za-polevskymi-obry.pdf

A když už budete v Polevsku, půjdete kolem kostela Nejsvětější Trojice, který byl postaven v letech 1716 - 1718 stavitelem italského původu Petrem Pavlem (Paulem) Columbanim z Litoměřic. U kostela vznikl v 18. století i hřbitov. Zachovaly se zde cenné staré náhrobky i neogotická hrobka postavená roku 1898 sklářským podnikatelem z Polevska Rudolfem Handschkem.

V současnosti procházejí obě stavby renovací za evropské peníze, a tak se opět stávají dominantou obce. Zastavte se! Trochu si ale dejte pozor na občerstvení, teplý štrůdl vás přijde na 55 Kč!

„Až na tento škraloup tu byl konečně čas vzájemně se pochválit, pochlubit i postěžovat- Ráda poslouchám starostky a starosty a jejich spolupracovníky, s jakým zaujetím vyprávějí o radostech a strastech takových projektů, ráda se dívám, když líčí nějaký úspěch, novou stavbičku nebo cyklostezku, o nichž bychom před několika málo lety ani okem nezavadili nebo o novinkách ani nevěděli,“ komentovala exkurzi Ivana Hujerová s tím, že za nejdůležitější při takových „výletech“ považuje výměnu zkušeností a setkání s lidmi.

„Nikdy jsem totiž z takové akce neodjela bez nějakého nového nápadu, bez nových kontaktů a nabídek ke spolupráci,“ doplnila.

 

A jdeme do Sloupu v Čechách. Vedle zříceniny známého hradu je tu k vidění Lesní divadlo, které, jak prozradil starosta obce Jaromír Studnička, provozuje obec pro potěchu návštěvníků. Hraje se v letní sezóně dvakrát týdně.

Dá se odtud odbočit do skalnaté rokle Modlivý důl, která začíná u Svojkova a po jednom kilometru je zakončena skálami s vytesanou kaplí z roku 1836.

„Doporučuji. Modlivý důl je blízko a přání tam vyřčená se opravdu plní. Mám to na vlastní kůži vyzkoušené,“ prozradila radní s úsměvem.

My však vyrazíme na místní koupaliště, či spíše přírodního areálu kolem Radvaneckého rybníka, který leží na horním toku Dobranovského potoka.
V současné době podle slov starosty každým rokem prochází postupnou rekonstrukcí. Největší rozvoj koupaliště se konal v roce 2004, kdy za pomoci programu PHARE bylo vybudováno nové oplocení a postaven nový objekt na vodě sloužící jako zázemí pro plavčíka a přístavní molo pro lodě. Každým rokem dochází k postupné opravě teras a nové výsadbě zeleně v areálu. Provoz koupaliště bez nároku na přemrštěný zisk zajišťuje příspěvková organizace "Koupaliště Sloup", která byla zřízena obcí Sloup v Čechách.

A že je možno zde prožít „své“ dny, potvrzuje i známá reklama s vypuštěnou pannou, která se natáčela právě na pláži zdejšího rybníka.

Více zde: http://www.obecsloupvcechach.cz/turisticke-zajimavosti/koupaliste/

 

A závěr výletu obstará návštěva Muzea Čtyřlístek v Třeskoprskách – Valdštejnské ulici v Doksech. Ač je určeno zejména dětem, ani dospělí se nezapomněli vyfotografovat s Fifinkou, Bobíkem, Myšpulínem a Pinďou, kteří tu expozici vévodí v životní velikosti. Účastníci exkurze veselou návštěvu v Třeskoprskách doporučují!

Příště (22. 10.) zkusíme putovat na rozhlednu Žalý, podíváme se ze skokanského můstku v Lomnici n. P., který poslouží návštěvníkům mimo závody i jako netradiční rozhledna, a mrkneme se do Vyskeře, je tam kostel a nově opravená hasičská zbrojnice. I Vás teď volá Český ráj!.

„Věřím, že i další podobná akce přispěje k odhalení tváře dalších originálních památek a že při neoficiálních debatách dojde i na problémy a úspěchy, na které se při oficiálních jednání většinou nedostane,“ přeje si Ivana Hujerová s tím, že se do výšek – na Žalý či skokanský můstek, už těší.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky