Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Povědomí veřejnosti o správném vytápění se Liberecký kraj snaží zvýšit prostřednictvím osvětové kampaně

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 30. 05. 2022 10:57
  • Rozvoj

Sdílet článek

Liberecký kraj v současnosti pořádá osvětovou kampaň s názvem „Jak správně topit“. Tu iniciuje a odborně garantuje resort životního prostředí a zemědělství. Cílem kampaně je zvýšení povědomí veřejnosti, zejména provozovatelů domácích topenišť, o vlivu spalování pevných paliv na kvalitu ovzduší, o významu správné údržby a obsluhy zdrojů, významu volby kvalitního paliva a jeho skladování a o legislativních požadavcích na spalování pevných paliv v lokálních topeništích.

Účelem větší informovanosti veřejnosti je motivovat občany ke správnému, efektivnímu a ekologičtějšímu provozu domácích topenišť v souladu s pokyny výrobců, a tak přispět ke zlepšení kvality ovzduší v Libereckém kraji.

V rámci osvěty již v květnu proběhly Dny čistého ovzduší, které se konaly ve třech městech Libereckého kraje, a to v Jilemnici, v Mimoni a v České Lípě. Hlavní program zajistila edukativní show „Smokeman zasahuje“ v podání Ing. Jiřího Horáka Ph.D. z Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě se svojí pojízdnou kotelnou. Účelem akce bylo co nejlépe zprostředkovat informace o kvalitě ovzduší a naučit veřejnost správně používat domácí kotle, kamna a krby. Během Smokemanovy interaktivní show se účastníci z řad žáků i dospělých dozvěděli leccos ze světa fyziky, chemie i životního prostředí a mohli si vyzkoušet i řadu pokusů.

Program byl doprovázen přednáškami o stavu ovzduší a semináři pro žadatele o kotlíkové dotace. Zájemci se tak mohli dozvědět, jak o dotaci požádat, jaké přílohy doložit, jak poskytnout informace o realizaci projektu a jak podat vyúčtování.

Celodenní program doplnily společnosti Asekol, Elektrowin zabývající se především zpětným odběrem elektrospotřebičů a elektrozařízení, či EKO-KOM zabývající se sběrem obalových odpadů. V jejich edukativním programu nechyběla ani doprovodná zábava pro ty nejmenší v podobě soutěží, nafukovací skluzavky, skákacího hradu a podobně.

„Zájemci o tuto problematiku, kteří se neúčastnili předchozích Dnů čistého ovzduší, nemusí zoufat. Další část této osvětové kampaně proběhne v září letošního roku, a to ve dnech 20. až 22. září letošního roku ve městech Frýdlant, Semily a Turnov. Hlavní program opět zajistí show Smokeman zasahuje,“ informoval Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova

Součástí projektu jsou ale i další aktivity, které mají za cíl veřejnost blíže seznámit se zásadami správného topení. V květnu letošního roku byl spuštěn web spravnetopit.cz, kde návštěvník může zjistit, v čem topit, jaké palivo používat, jak obsluhovat a udržovat spalovací zařízení, jaké jsou zákonné požadavky či současný stav ovzduší v Libereckém kraji a jaké dotační programy může využít. Dále se v rámci projektu připravuje vytvoření a distribuce série edukativních videí a audio spotů a informačních a edukačních materiálů. Ty budou zveřejněny před letošní topnou sezónou, kdy budou tyto informace pro provozovatele domácích topenišť nejpotřebnější.

Projekt podpořily Norské fondy z Programu „Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu“ pro období 2014–​2021, a to konkrétně z výzvy SGS-4 Reine, oblast podpory Snižování negativní lidské činnosti na kvalitu ovzduší.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky