Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Polovodiče jako nový směr česko-německé spolupráce

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 07. 01. 2025 15:30
  • Školství

Sdílet článek

Technická univerzita v Liberci, německá Vysoká škola Žitava/Zhořelec, představitelé měst Liberec a Žitava a zástupci českého i německého Euroregionu Nisa–Neisse–Nysa se shodli na rozvoji nové možnosti spolupráce. Ta by spočívala v podpoře jednotného vzdělávacího programu oboru mechatroniky na obou vysokých školách s možností studia v národním jazyce.

Historicky prvního jednání o možnosti propojení česko-německého univerzitního studia v jednom programu, ovšem s možností výuky v mateřském jazyce byl 20. prosince 2024 v Görlitz přítomen: Martin Půta, hejtman Libereckého kraje a předseda české části Euroregionu, Stephan Meyer, zemský rada okresu Görlitz a předseda německé části Euroregionu, Jaroslav Zámečník, primátor statutárního města Liberec, Thomas Zenker, primátor Žitavy, Gloria Heymann, zástupkyně ekonomického odboru města Žitava, Miroslav Brzezina, rektor Technické univerzity v Liberci a prezident Akademického koordinačního střediska v Euroregionu Nisa, Josef Černohorský, děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, Alexander Kratzsch, rektor Vysoké školy Žitava/Zhořelec, Sophia Keil, prorektorka Vysoké školy Žitava/Zhořelec, a Ondřej Havlíček za Euroregion Nisa. 

„Cílem jednání bylo uvažovat o nové možnosti spolupráce na univerzitní úrovni výhodné pro obě strany, a to se myslím povedlo. Konkrétně se to týkalo společného česko-německého oboru mechatronika, výroba polovodičů, která se bude opírat o zkušenosti a odbornosti, jež právě obě vysoké školy už mají. Záměr získal podporu od všech zúčastněných,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Vysoká škola Žitava/Zhořelec se moc těší na spolupráci s našimi českými protějšky,“ zdůraznil Alexander Kratzsch, rektor Vysoké školy Žitava/Zhořelec. „Chtěli bychom naše zkušenosti z oblasti technologie polovodičů aplikovat ve společných výukových a výzkumných programech.“    

„Společně s žitavskou fakultou elektrotechniky a informatiky již máme společný magisterský studijní program Mechatronics, který je ovšem v anglickém jazyce. Jeho absolventi obdrží vedle toho českého rovněž diplom uznávaný německou stranou. Ta nyní přišla s návrhem na studijní program vyučovaný vždy v daném mateřském jazyce. Stejné odborné předměty by studenti získávali na obou univerzitách už i v bakalářském programu, v Žitavě by k tomu probíhala intenzivní výuka českého jazyka a v Liberci naopak s intenzivní výukou jazyka německého,“ vysvětlil záměr rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. „Tato myšlenka identických programů v němčině a češtině ještě ale potřebuje řádnou přípravu. Stojíme na samém začátku.“

„Je to unikátní příležitost pro budoucí absolventy. Primárně už nyní připravujeme lidi pro chytrou výrobu a procesní automatizaci, ale s větší připraveností na specifické odvětví v oblasti polovodičové výroby. Vzhledem k aktivitám EU v oblasti Chips Act a investici ESMC v Drážďanech je to jedinečná příležitost pro zapojení ČR a TUL do těchto aktivit,“ řekl děkan fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Josef Černohorský.

Technická univerzita v Liberci také dlouhodobě spolupracuje s taiwanskými univerzitami. Tato země vývojem a výrobou patří k technologicky nejvyspělejším a rovněž k nejvýznamnějším výrobcům polovodičů na světě. Výměna zkušeností univerzit se konala téměř napříč všemi fakultami – v minulosti to byl výzkum zaměřený na termoakustický motor v rámci fakulty strojní či komplexní systém podpory zdraví v kooperaci s NCKU, na kterém spolupracovala zejména fakulta mechatroniky. Univerzity mají také uzavřeno dvoustranné memorandum o spolupráci.

Konkrétní krok má za úkol nyní připravit Euroregion Nisa, který by měl zajistit setkání zástupců firem, investorů, zahraničních obchodních kanceláří a univerzit a na jaře tohoto roku jim představit možnosti obou vysokých škol na poli mikrotechnologie výroby a studia polovodičů.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky