Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Poklady z depozitáře českolipského muzea představují minerály z Českolipska i Ještědského hřbetu

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 19. 10. 2022 14:06
  • Kultura
  • Rozvoj

Sdílet článek

Bezmála šest tisíc druhů minerálů se nalézá na celém světě. Rozsáhlou sbírkou nerostů se může pochlubit také Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Minerály pochází téměř z celé České republiky, některé vzorky i ze známých světových oblastí a nechybí ani několik zajímavých a mnohdy i nenápadných minerálů z Českolipska a Ještědu.

„Naprostá většina z nás prostě registruje kámen. Odborníci z našich muzeí, mineralogové, vám dokáží ke každému kamenu vyprávět osobitý příběh a mnoho zajímavého. Ne jinak tomu je i ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Každý měsíc si mohou zájemci přijít do muzea prohlédnout pokaždé jiný druh nerostu a zároveň si o něm něco přečíst i na webových stránkách. Kdo zavítá do expozice, může pomocí QR kódu načíst odkaz, kde se dozví o tom, jak vybraný minerál vznikl, čím se vyznačuje či kde se v rámci Českolipska a Podještědí vyskytuje. Říjen je věnován barytu, více informací o tomto minerálu se nalézá zde.

„Výčet minerálů, které se dají u nás najít, není rozhodně u konce, ale většina dalších je převážně mikroskopických, málokdy tvoří vetší vyrostlice či krystalické agregáty, například phillipsit nebo apofylit,“ vysvětluje geolog Petr Mužák.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky