Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Podzim, čas nachlazení. Akce v liberecké knihovně podtrhla důležitost očkování

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 01. 10. 2024 13:02
  • Zdravotnictví

Sdílet článek

Zdravotně preventivní akci o významu očkování nejen pro pacienty s kardiovaskulárními a jinými závažnými onemocněními s názvem Podzim nezastavíš, chřipku ano – očkuj se! hostila v pátek 13.  září Krajská vědecká knihovna v Liberci. Akce se konala pod záštitou Vladimíra Richtera, člena rady kraje pověřeného řízením resortu zdravotnictví. Spolupracovaly na ní odbor zdravotnictví Krajského úřadu Libereckého kraje, Krajská hygienická stanice Libereckého kraje a liberecké pracoviště Státního zdravotního ústavu.

Úvodním slovem přivítal lékařský ředitel Krajské nemocnice Liberec, a. s. Tomáš Roubíček. Přednášku připravil praktický lékař pro dospělé Jiří Šmíd a řeč byla vzhledem k nadcházejícímu podzimu zejména o rizicích onemocnění chřipkou, covidem-19 a bakteriální pneumokové infekci, která může obě předchozí onemocnění ještě více zkomplikovat.

„Mým cílem bylo vyvrátit mýty, které jsou spojeny zejména s očkováním proti chřipce a vysvětlit přínos tohoto očkování, které je nejlepší prevencí proti chřipce. Často se mluví o tom, že po aplikaci vakcíny očkovaný chřipkou onemocněl. V závislosti na době, která od aplikace uplynula je buď vysvětlením, že bylo očkováno v inkubační době, tedy dotyčný měl virus chřipky již v těle a nevěděl o tom, to je v případě onemocnění do 1-3 dnů po očkování. Pokud onemocnění vypukne řekněme desátý den, vakcína ještě nezačala působit, k tomu potřebuje 14 dní. Pokud je to delší doba, tak pak bohužel očkovaný patří ke skupině zhruba třicet procent osob, které se i po očkování chřipkou přeci jen nakazí. Vakcíny proti chřipce jsou neživé, onemocnět z nich není možné. Chřipka A je vážné onemocnění, které dokáže rozkolísat úmrtnostní křivku. Očkovaným pacientům mohu slíbit, že na ni neumřou a neskončí s vážným průběhem v nemocnici, nikoliv to, že se jí zaručeně nenakazí,“ vysvětlil Šmíd.

Rozhovor s lékařem Šmídem je možné si přečíst zde: Rozhovor_ocko_Podzim.pdf (khslbc.cz)

Ideálním obdobím pro očkování chřipkou jsou měsíce říjen a listopad. Vakcína začíná působit po 14 dnech od její aplikace. Účinnost očkovací látky je zhruba 6 měsíců, 2 měsíce po očkování zajištuje maximální ochranu. Chřipka se objevuje obvykle koncem roku, od prosince do března.

„Proočkovanost české společnosti na chřipku je velmi nízká, zhruba sedm procent, a liší se podle věkových skupin. V Německu je proočkovanost asi třicetiprocentní. Musíme si uvědomit, že právě proočkovanost snižuje šíření onemocnění v populaci potažmo v rodinách, kde se setkávají generace prarodičů a vnoučat a očkováním se chrání navzájem. Klíčové je toto očkování mj. pro pracovníky v sociálních službách, zdravotnických zařízeních, pro seniory, pro těhotné ženy, pro kardiaky, diabetiky, plicní pacienty a jinak chronicky nemocné. Vzhledem k tomu, že chřipka může vést k závažným komplikacím, měl by očkování zvážit každý,“ doplnila ředitelka krajské hygienické stanice Jana Loosová.

Hovořilo se také o kombinované vakcíně proti záškrtu, tetanu a černému kašli, vakcíně proti meningokokům, pásovému oparu, rakovině děložního čípku, planým neštovicím a klíšťové encefalitidě. Dotazy z publika směřovaly kromě chřipky také k tetanu a klíšťové encefalitidě zejména z hlediska přeočkování. Před a po přednášce byl navíc účastníkům v předsálí k dispozici stánek Státního zdravotního ústavu, kde si mohli nechat změřit krevní tlak a cholesterol v krvi, zkonzultovat naměřené výsledky a získat další informační materiály s informacemi z oblasti zdraví.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky