Pěstounská péče
- 12. 12. 2022 13:26
- 106/1999
Předmět žádosti: žadatel požadovalodpovědi na následující dotazy, ke kterým Krajský úřad Libereckého kraje zaslal tyto odpovědi:
- Kolik je u Vás v kraji pěstounů?
Krajský úřad Libereckého kraje neeviduje počet pěstounů v kraji. Počet lze odvodit z ročního statistického výkazu V(MPSV) 20-01 za rok 2021, kde je uvedeno, že v Libereckém kraji je 676 osob vykonávajících pěstounskou péči a 37 osob vykonávajících pěstounskou péči na přechodnou dobu. Oba údaje jsou platné k datu 31. 12. 2021.
- Kolik je u Vás v kraji dětí v pěstounské péči? Kolik z těchto dětí je do věku 3 let?
Krajský úřad Libereckého kraje neeviduje počet dětí v pěstounské péči v kraji. Počet lze odvodit z ročního statistického výkazu V(MPSV) 20-01 za rok 2021, kde je uvedeno, že v Libereckém kraji je 709 dětí v pěstounské péči a 27 dětí v pěstounské péči na přechodnou dobu. Oba údaje jsou platné k datu 31. 12. 2021. Výše uvedený statistický výkaz neeviduje, kolik je v tomto počtu dětí ve věku do 3 let. Tímto údajem nedisponuje ani Krajský úřad Libereckého kraje.
- Je počet pěstounů pro děti do 3 let dostatečný, zejména pěstounů na přechodnou dobu?
Krajský úřad nemá zákonnou povinnost vytvářet analýzu nebo vést statistiku, ze které by bylo možné učinit požadovaný závěr. Položená otázka požaduje sdělení názoru povinného subjektu. Dle ustanovení § 2 odst. 4 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, povinnému subjektu nevzniká povinnost poskytovat takové informace.
- Jak se kraji daří vyhledávat pěstouny? Jak je kraj aktivně vyhledává?
Krajský úřad Libereckého kraje má od roku 2015 fungující pracovní skupinu pro vyhledávání náhradních rodičů, jejíž členové jsou zapojeni v kampani Mít domov a rodinu, samozřejmost nebo vzácnost. Podrobnější informace jsou publikovány na https://www.rodinalk.cz/.
- Jak probíhá příprava pěstounů?
Realizátorem příprav k přijetí dítěte do rodiny je v Libereckém kraji Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje, p. o., které na pracovišti Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Liberci realizuje přípravy zpravidla 5krat v roce, vždy s možností účasti žadatelů pro všechny formy náhradní rodinné péče. Rozsah příprav je v souladu se zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění.
- Spolupracujete i s jinými kraji? Bývají děti mladší tří let umísťovány i mimo Váš kraj?
Ano, Krajský úřad Libereckého kraje spolupracuje v oblasti zprostředkování náhradní rodinné péče s ostatními kraji a děti mladší tří let bývají umísťované i mimo Liberecký kraj.
- Je Váš kraj zřizovatelem dětského domova pro děti do 3 let (bývalého kojeneckého ústavu)?
Ano, jedná se o Dětské centrum Liberec p. o.
- Jak je financováno toto zařízení pro děti do 3 let?
Dětské centrum Liberec p. o, které je příspěvkovou organizací kraje.
- Je součástí tohoto (těchto) zařízení i zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc?
Ano, součástí Dětského centra Liberec je i Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Paprsek.
- Kolik dětí je umístěno v zařízeních pro děti do 3 let věku? Jsou tam i děti starší 3 let? Případně kolik?
Ke dni 9. 11. 2022 je v dětském domově do 3 let v Liberci umístěno 8 dětí a z toho jsou 2 děti ve věku 4 let. Obě tyto děti mají v zařízení mladšího sourozence.
- Jak se kraj připravuje na transformaci zařízení pro děti do 3 let věku, popř. už transformace probíhá? Chystá Váš kraj nějakou metodiku? Spolupracuje v této oblasti s ministerstvy (ať už MZ, MPSV, MŠMT)?
Transformace dětského domova do 3 let probíhá dlouhodobě a kontinuálně. Je postupováno v souladu s vypracovaným transformačním plánem, který je schválený Radou Libereckého kraje. Plán počítá s postupnou transformací na nové služby.
- Jak ve Vašem kraji funguje prevence a pomoc ohroženým dětem a rodinám?
Prevence a pomoc ohroženým dětem a rodinám probíhá v souladu se zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, v platném znění, skrze orgány sociálně-právní ochrany dětí a služby sociální prevence.
- Probíhá v současnosti za účelem prevence zřizování nových sociálních služeb, popř. jakých?
Prevence je zohledněna v rámci komunitního plánování, které je v souladu se Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb Libereckého kraje, díky kterému bude například od roku 2023 navýšena kapacita sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi.
- Kde vidíte kritické body v souvislosti s rušením zařízení pro děti do tří let věku?
Krajský úřad nemá zákonnou povinnost vytvářet analýzu nebo vést statistiku, ze které by bylo možné sdělit požadované kritické body. Položená otázka požaduje sdělení názoru povinného subjektu. Dle ustanovení § 2 odst. 4 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění, povinnému subjektu nevzniká povinnost poskytovat takové informace.
Co se týče požadavku na informace týkající se dotazu č. 3 a 14, bylo vydáno samostatné rozhodnutí o částečném odmítnutí poskytnutí informace. Rozhodnutí o částečném odmítnutí poskytnutí informace bylo vydáno z toho důvodu, že se podle § 2 odst. 4 zákona č. 106/1999 Sb. povinnost poskytovat informace netýká dotazů na názor a vytváření nových informací. Podle zákona č. 106/1999 Sb. se poskytují pouze informace, které spadají do působnosti povinného subjektu a jsou nějakým způsobem zaznamenány (například v písemné či jiné podobě).