Ohlédnutí za seminářem
- 28. 11. 2014 09:31
- Rozvoj
V úterý 25. listopadu 2014 se uskutečnil seminář "Brownfields a greenfields Libereckého kraje" pod záštitou Ivany Hujerové, členky rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, který se zaměřil zejména na téma „hnědých ploch“ neboli brownfields. Záměrně byl seminář situován do prostor nové iQLANDIe v Liberci, která ještě v nedávné podobě nebyla tak atraktivním a navštěvovaným místem. Byl to rovněž brownfield, který nemusel být zbourán jako jiné lokality a našel své vhodné využití. Liberecký kraj se snaží podporovat podobné záměry právě například předáváním informací, které byly předmětem zmiňovaného semináře.
Liberecký kraj prezentoval své dosavadní aktivity v této oblasti. Jde o správu databáze brownfields, pořádání seminářů, tisk publikací, osvětu formou televizních spotů a poskytování poradenství ohledně možností získání dotace zejména z veřejných zdrojů.
„Hledáme možnosti, jak těmto lokalitám pomoci a získat zájem investorů. K již zmiňovaným aktivitám kraje bych ráda doplnila informaci o manuálu na odstranění nevyužitelných lokalit, který byl rovněž zpracován Libereckým krajem. Tato studie na konkrétní lokalitě popisuje jednotlivé kroky majitele zchátralého objektu, který se rozhodl objekt zbourat. Tento výstup hodnotím z praktického pohledu jako významný a podobné projekty ráda podpořím i v dalších letech. Ať se jedná o aktualizaci tohoto manuálu či jiné podklady, které mají smysl a využití.“ Takto zhodnotila aktivity kraje v této oblasti Ivana Hujerová.
Na realizaci semináře se podílely zástupkyně agentury CzechInvest, které představily dotační možnosti z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Další operační programy se zaměřením na revitalizaci brownfields byly nastíněny zástupkyní ARR – Agentury regionálního rozvoje, spol. s r. o. Nechybělo ani představení úspěšně revitalizovaných lokalit brownfields.
„Naším záměrem je prezentovat příklady dobré praxe. K tomuto účelu jsme zvolili i putovní výstavu s panely, na kterých jsou jednotlivé lokality představeny ve své původní a nové podobě. Takto bylo zpracováno již 26 lokalit, evidujeme jich o něco více. Není jich mnoho, protože dojít až do finále představuje zpravidla velmi dlouhou cestu. Vyřešit majetkové náležitosti, objektivně zhodnotit rizika a náklady revitalizace, projít procesem schvalování projektu, pokud vlastník žádá o finanční podporu. Taková vytrvalost má můj obdiv,“ doplnila Ivana Hujerová.
Na uvedeném odkaze naleznete příspěvky jednotlivých přednášejících: