Otevírací doba Krajského úřadu Libereckého kraje během svátků: 23. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 27. 12. 2024 – pátek – úřad uzavřen, 30. 12. 2024 – pondělí – úřední den – podatelna otevřena do 17:00 hodin, 31. 12. 2024 – úterý – úřad otevřen pro veřejnost do 12:00 hodin
Odborníci se sešli nad riziky, která nesou sociálně vyloučené lokality
- 06. 11. 2019 00:00
- Sociální
Sociálně vyloučené lokality představují pro jejich okolí bezpečnostní riziko. Předcházet mu je možné jen co nejúčinnějším začleňováním lidí z ghett do většinové společnosti. O tom hovořili odborníci na semináři ve středu 6. listopadu na půdě Krajského úřadu Libereckého kraje. Semináře s názvem Prevence kriminality v sociálně vyloučených lokalitách se zúčastnil také náměstek hejtmana pro sociální oblast Pavel Svoboda.
Celodenní seminář připravil Liberecký kraj spolu s Agenturou pro sociální začleňování a Krajským ředitelstvím Policie ČR v Libereckém kraji. Seminář byl určený všem, kteří se zabývají prací v sociálně vyloučených lokalitách, sociálním pracovníkům, dále zástupcům policie, obcí nebo neziskových organizací.
Martin Chochola z Agentury pro sociální začleňování ve své prezentaci zdůraznil, že důležitou roli mají ve vyloučených lokalitách asistenti prevence kriminality. Ti v dané lokalitě dohlížejí nad veřejným pořádkem, nad bezpečností dětí, hlídkují u barů a heren a pomáhají při řešení dalších sociálních problémů. „Podle statistik se v roce 2006 v celém Libereckém kraji nacházelo 26 rizikových lokalit. V následujících osmi letech stoupl jejich počet na 48, odhadem se třemi až čtyřmi tisíci osob. V samotném městě Liberci bylo napočítáno v roce 2016 sedm sociálně vyloučených lokalit a jedenáct rizikových lokalit s tím, že tisícům lidi hrozí sociální vyloučení v důsledku nedostupnosti sociálního bydlení,“ připomněl Martin Chochola.
V rizikových lokalitách často končí lidé, bojující s chudobou a s dluhy. K prosinci roku 2018 bylo jen ve městě Liberci 12,13 % procent obyvatel v exekuci. V kraji bylo postiženo minimálně jednou exekucí téměř 41 tisíc osob. Postupně s rostoucími náklady na bydlení chudnou i senioři. Přes 3.300 seniorů nad 65 let bylo ke konci roku 2018 v exekuci.
Seminář seznámil účastníky také se současnými trendy integrace národnostních menšin. Rizikové lokality stupňují napětí ve společnosti, posilují sklony k rasismu a xenofobii. Liberecký kraj proto už před lety podepsal s Agenturou pro sociální začleňování Memorandum o spolupráci, které je pravidelně obnovováno. Spolupráce pomáhá v boji s chudobou, v prevenci kriminality, v hledání bydlení a práce pro lidi ze sociálně slabých skupin a při dluhovém poradenství.
„Prevence má mnoho podob. Důležité je podchytit už děti, které se v sociálně vyloučeném prostředí rodí a přebírají modely chování od svých rodičů. Ukázat jim, že existuje i jiný život, než jaký znají z domova. A že jim život většinové společnosti má co nabídnout. Je potřeba stále ukazovat kladné vzory, hrdiny jejich komunity, kteří překonali handicap svého původu a sklízí úspěchy v umění nebo ve sportu,“ poznamenal náměstek Pavel Svoboda. „Liberecký kraj vloni poprvé vyčlenil ze svého rozpočtu 1 milion korun na podporu začleňování národnostních menšin. Stejnou částku jsme na integraci dali také letos a dáme ji i v příštím roce,“ dodal.
Galerie
Další aktuality
Děti z Korálku do domova seniorů přivezly atmosféru vánočních svátků i sněhuláka
- 11. 12. 2024
- Sociální