Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Obojživelníci mířící k rybníkům přes silnice budou v bezpečí. Kraj žádá ministerstvo o dotaci na jejich přenášení

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 20. 02. 2025 08:29
  • Životní prostředí

Sdílet článek

Doslova v boj o holý život se může u žab a dalších obojživelníků proměnit cesta za rozmnožováním. Po zimě se totiž probouzejí a přesouvají k tůním, potokům a rybníkům. Jejich pouť často vede přes rušné silnice, kde nezřídka hynou pod koly automobilů. Liberecký kraj k tomu není lhostejný, a proto opět žádá Ministerstvo životního prostředí o poskytnutí dotace na jejich bezpečný transfer.

„Jedná se o dlouhodobý projekt, jehož cílem je zachránit obojživelníky, kteří cestují přes rušné silnice v našem regionu za rozmnožováním. Liberecký kraj zajišťuje šest kritických úseků dočasnými zábranami s nádobami, z nichž se žáby a čolci i několikrát denně přes silnice přenášejí,“ uvedl Jiří Klápště, náměstek pro resort životního prostředí a zemědělství.

Letos bude kraj žádat do programu Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny Ministerstva životního prostředí. Výzva pro podání žádostí do tohoto programu končí 27. února 2025.

Transfer obojživelníků zahrnuje nejprve instalaci zábran, jejich následné odstranění a odchyt jedinců do zemních pastí. Každodenně, obvykle dvakrát denně, jsou pak přenášeni k místům rozmnožování. Tato opatření se uskutečňují především v lokalitách, kde v minulých letech docházelo k výraznému střetu mezi migrujícími obojživelníky a silniční dopravou během jejich jarního tahu.

Pro transfery kraj vybral úseky silnic spravované Krajskou správou silnic Libereckého kraje nebo Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky, kde docházelo k vysoké úmrtnosti obojživelníků, jako jsou žáby a čolci. Drtivá většina z těchto druhů je přitom zvláště chráněná.

Přehled komunikací, kde se uskuteční transfery obojživelníků:

  • Postřelná – komunikace II/270 v délce zhruba jeden kilometr mezi kopcem Tlustec a Bouřlivým rybníkem
  • Noviny pod Ralskem – komunikace II/278 v délce přibližně 700 metrů
  • Dolní Suchá – úsek komunikace III/2713 v délce cca 200 metrů naproti vjezdu do areálu firmy Statek Dolní Suchá
  • Chrastava – úsek komunikace III/27250 v délce cca 100 metrů v části, kde se na komunikaci napojuje sjezd na Chrastavu ze silnice I/35
  • Pihel – úsek komunikace I/9 v délce cca 250 metrů u Červeného rybníka
  • Jeřmanice – úsek komunikace III/27814 v délce cca 150 metrů u lyžařského areálu Javorník

Na transfery obojživelníků bude v tomto roce vynaloženo 266.228 korun.

Autorem fotografií je Michal Šulc. 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky