Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Obce Libereckého kraje: v Českém Dubu se snoubí gotika s renesancí

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 23. 01. 2025 12:51
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Dvě stě patnáct. Přesně tolik obcí se nalézá na území Libereckého kraje. Řada z nich se může pochlubit zajímavou minulostí, významnými rodáky a také přitažlivými turistickými cíli.

Český Dub, jedno z nejstarších sídel v severních Čechách, se pyšní bohatou historií sahající až do 13. století. Město vzniklo jako tržní osada při významné kupecké stezce a bylo úzce spjato s klášterem rytířsko-špitálního řádu johanitů, který založil významný český šlechtic Havel z Lemberka se svou ženou, svatou Zdislavou.

„Český Dub je z pohledu do historie jedním z nejvýznamnějších míst našeho kraje. Přesto, a je to velká škoda, tu není tomu odpovídající turistická návštěvnost. Je to velká škoda a to nejen s ohledem na zmíněnou historii, ale Českodubsko a celkově Podještědí, to je malebná krajina, která přímo vybízí k výletům,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Centrum Českého Dubu bylo v roce 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou díky svým umělecko-historickým a urbanistickým hodnotám. Dominantou města jsou věžovité stavby kostelů sv. Ducha a Nejsvětější Trojice a renesanční radnice, která se tyčí nad náměstím. Historii města připomínají také pozůstatky městských hradeb, kaple sv. Jana Nepomuckého a zámecké návrší s budovami vystavěnými po požáru renesančního zámku na konci 19. století.

Nejvýznamnější památkou města je johanitská komenda ze 13. století, která se nachází v areálu bývalého zámku. Tato komenda, s dochovaným románsko-gotickým sálem a kaplí sv. Jana Křtitele, je jednou z nejstarších staveb na severu Čech. V rámci komendy byl nalezen vzácný románský ostatkový kříž, který je dnes součástí expozic Podještědského muzea.

Podještědské muzeum, sídlící v architektonicky hodnotné neorenesanční vile, nabízí návštěvníkům sbírky národopisné, historické a umělecké, včetně pozůstalosti spisovatelky Karoliny Světlé. Muzeum také představuje unikátní expozici gotické šablonové techniky, včetně vzácného originálu pozdně gotické šablonově zdobené skříně z konce 15. století.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky