Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

SVÍTÍME ORAŽOVĚ, PROTOŽE JE MEZINÁRODNÍ DEN PROTI NÁSILÍ NA ŽENÁCH –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ORANGE THE WORLD | 25. 11. –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 10. 12. 2024

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Novorozencům se žloutenkou pomáhá fototerapie nové generace

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 28. 05. 2015 15:09
  • Rozvoj
  • Zdravotnictví

Sdílet článek

Nová pojízdná lampa s modrým světlem začala léčit novorozence v českolipské nemocnici.

Téměř neodmyslitelně patří novorozenecká žloutenka k prvním dnům života každého člověka. U většiny miminek, ale sama odezní, bez nutnosti léčby. V třetině případů, kdy u dětí dochází ke zhoršování onemocnění, je pak nutná fototerapie. Léčba světlem. Sestry svlečené miminko, pouze s plenkou a ochrannými brýlemi, umístí na určitý čas do lůžka pod speciální lampou. Právě takovou, zcela novou a vysoce účinnou a pojízdnou lampu nové generace nyní pořídila českolipská nemocnice na své novorozenecké oddělení.

„Po všech stránkách jde o výkonnou fototerapii, konstruovanou s využitím LED technologie, která nám nahrazuje zastaralou fototerapii, co měla -mimo jiné- relativně krátkou účinnost a tudíž dražší provoz “ uvedl Radek Havlas, lékařský ředitel Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a.s..

Novinka podstatně snižuje dobu fototerapie, kterou malý pacient musí podstoupit, tím i dobu hospitalizace. Pro nastavení je používáno přesné kalibrované  měřidlo.

Přístroj je vybaven mikroprocesorovým řízením a ovládá se pomocí dotykového displeje. Zdroj světla tvoří kompaktní LED moduly, které díky speciální optice zvyšují fototerapeutický výkon přístroje při zachování dlouhé účinnosti světelného zdroje, který neovlivňuje tělesnou teplotu pacienta. Předpokládaná účinnost a životnost světelných zdrojů je 50 000 - 60 000 hodin, to představuje deset až dvanáct let. Velký skok vpřed, oproti dosavadním 2 000 hodinám.

Pomocí časovače lze nastavit optimální dobu terapie. Pro zajištění maximální bezpečnosti pacienta je přístroj vybaven monitorem teploty pacienta. Při překročení teploty 38,5 °C je spuštěn opticko-akustický alarm, který přivolá personál.

„Pokud do jedné minuty obsluha nevyřeší problém s vysokou teplotou pacienta, dojde k automatickému vypnutí fototerapie,“ řekla staniční sestra novorozeneckého oddělení Monika Svobodová. Podle ní, původní lampa, co se týče pacienta, ovlivňovala jeho tělesnou teplotu a neobsahovala monitor teploty. A neumožňovala tak pružné polohování.

Tělesnou teplotu tedy kontrolovala pravidelně dětská sestra, doba fototerapie, tím i hospitalizace pacienta byla delší,“ sdělila Svobodová. Jak doplnila, nejstarší fototerapie zde sloužila od roku 1975, novější od roku 2007. Novou fototerapií jsou samozřejmě vybavena i nejnovější vyhřívaná lůžka. V dalších třech zůstává ještě původní fototerapie, která po uplynutí doby účinnosti světelného zdroje bude nahrazena také panely s LED technologií. Jedno z lůžek bylo uvedeno do provozu v roce 1997, další dvě v roce 2006.

Novorozenecké oddělení již letos získalo nové inkubátory. „Vítáme jakoukoliv modernizaci, do budoucna by byly užitečné například nové koupací komplety pro novorozence, postýlky, zařízení pro distenční terapii, polohovací pomůcky pro děti nebo např. polohovací křesla pro maminky nezralých novorozenců k umožnění co nejčasnějšího klokánkování a kojení,“  zmínila Svobodová.

Novorozenecká žloutenka se projeví nejčastěji kolem třetího dne po narození. U většiny dětí odezní maximálně do dvou týdnů. Zejména předčasně narozené děti může potrápit i déle. Charakterizuje jí nažloutlé zbarvení kůže, očního bělma a sliznic.  Důvodem je, že při narození dítěte dochází v jeho těle k řadě změn a kdy jednou z nich je i rychlejší rozpad nadbytečných červených krvinek, což vede ke zvýšené hladině bilirubinu v krvi, s nímž si játra novorozenců nedokáží úplně snadno poradit. Někdy je nutná i hospitalizace děťátka, pokud se vysoké hladiny bilirubinu zjistí až po propuštění z porodnice.

V roce 2014 se v českolipské porodnici uskutečnilo 888 porodů a narodilo 896 dětí.  Od prosince 2014 má nemocnice i unikátní rodičovský pokoj pro vedení porodu.

NsP Česká Lípa se řadí mezi nevelký počet zařízení s titulem „baby friendly hospital“, které se týká počtu plně kojených dětí při odchodu z porodnice. 

 

TZ NsP Česká Lípa

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky