Neváhejte s podáním projektu
- 06. 01. 2009 00:00
- Rozvoj
[id:7312|autor:Ing. Hozáková Martina|email:martina.hozakova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 474|mobil:|aktualizace:]
Žadatelé z Libereckého kraje mohou podávat projekty do dvou programů přeshraniční spolupráce. Jedná se o Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika na období 2007-2013 (OP PS ČR- PL) a Program Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007 -2013 mezi Svobodným státem Sasko a Českou republikou (OP PS ČR – Sasko).
Vhodní žadatelé
Přeshraniční programy mají svá specifika. Základním principem je, aby se na projektu podílel minimálně jeden partner z každé země. Mezi vhodné žadatele patří např. kraje, obce, nestátní neziskové organizace, vzdělávací a výzkumné instituce. Žádat o podporu na své projekty naopak nemohou soukromé osoby nebo podnikatelé.
Princip Lead partnera
Žadatel musí splnit dvě ze čtyř kritérií, což je společná příprava, společná realizace, společný personál, společné financování. Objevuje se zde tzv. princip Lead partnera (vedoucího partnera). Tento princip spočívá především v předkládání společné žádosti a realizování společného přeshraničního projektu. Tzn. Lead partner převezme odpovědnost za projekt jako celek vůči Řídícímu orgánu Programu. Lead partner je zodpovědný za podání žádosti a za organizační, obsahovou a finanční zodpovědnost za projekt.
Prioritní osy
Operační programy jsou tématicky vymezeny prioritními osami, které se dále dělí na tzv. oblasti podpory. V česko-polském programu směřuje podpora na posilování dostupnosti, ochranu životního prostředí a prevence rizik, zlepšení podmínek pro rozvoj podnikatelského prostředí a cestovního ruchu a podporu spolupráce místních společenství. V česko-saském programu budou podpořeny aktivity zaměřené na rozvoj rámcových společenských podmínek v dotačním území, rozvoj hospodářství a cestovního ruchu a zlepšení situace přírody a životního prostředí.
Druh a výše dotace
Dotace z prostředků ERFD může činit až 85% ze způsobilých výdajů. Čeští žadatelé mohou ještě žádat o dotaci ze státního rozpočtu ČR ve výši 5% z celkových způsobilých výdajů.
Dotační území
Každý projekt se musí vyznačovat tím, že má pozitivní přeshraniční efekt a dopad jak na českou, tak i na saskou/polskou část dotačního území a jeho obyvatele.
Kde naleznete bližší informace o Programech?
Podrobnosti o programech jsou uvedeny na www.strukturalni-fondy.cz, www.cz-pl.eu (oficiální stránky OP PS ČR – PL) www.ziel3-cil3.eu (OP PS ČR – Sasko), www.kraj-lbc.cz/rozvoj.
Konzultace projektů
Doporučujeme konzultovat Váš projekt v průběhu jeho tvorby. Konzultace poskytuje oddělení přípravy a řízení projektů odboru regionálního rozvoje a evropských projektů Krajského úřadu Libereckého kraje. Poskytujeme informace o programech přeshraniční spolupráce, konzultace žadatelům, předběžnou kontrolu úplnosti žádosti, zajišťujeme publicitu programu a podílíme se na hodnocení projektů. Organizujeme školení a worskhopy v součinnosti se Společnými technickými sekretariáty v Olomouci (OP PS ČR – PL) a Drážďanech (OP PS ČR – Sasko). Projekty je možné konzultovat i se Společnými technickými sekretariáty.
Kontaktní údaje:
OP PS ČR- PL - Ing. Eva Hajflerová – eva.hajflerova@kraj-lbc.cz, tel. 485 226 575
OP PS ČR – Sasko - Mgr. Magda Podsedníková – magda.podsednikova@kraj-lbc.cz, tel. 485 226 416
V případě, že máte zájem o konzultaci, vyplňte formulář, který je k dispozici na www.kraj-lbc.cz/rozvoj, odrážka Cíl
Odevzdávání žádostí
Odevzdávání žádostí je průběžné. Neváhejte však s předložením žádosti, o přeshraniční projekty je velký zájem.
U OP PS ČR – PL můžete žádosti odevzdávat na Společném technickém sekretariátu JTS v Olomouci, žadatelé z Libereckého kraje mohou odevzdávat žádosti na Centru pro regionální rozvoj (CRR) v Liberci.
U OP PS ČR – Sasko se žádosti odevzdávají na Společném technickém sekretariátu v Drážďanech. Čeští lead partneři z libereckého kraje mohou odevzdávat žádost na Krajském úřadě v Liberci odbor regionálního rozvoje a evropských projektů.
Žádosti pokud projdou procesem hodnocení jsou schvalovány Monitorovacím výborem.
U OP PS ČR – PL se 2. zasedání společného česko-polského Monitorovacího výboru konalo 9. - 10. 9. 2008, další Monitorovací výbor bude v březnu 2009 a další se plánuje na podzim 2009.
U OP PS ČR – Sasko se zasedání Monitorovacího výboru konalo 9-10.12.2008, další plánované termíny Monitorovacího výboru jsou na únor, květen, červen, září a listopad 2009.