Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Nenechme nápady vědců ležet ladem! Na půdě Libereckého kraje otevřeli žhavé téma 

  • 02. 04. 2024 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

Jak lépe přenášet znalosti z univerzit do praxe, tak aby sloužily společnosti? Tuto otázku si položili účastníci Transferového dne v Libereckém kraji pořádaného ve spolupráci Libereckého kraje, Agentury regionálního rozvoje (ARR), transferového centra The University Company (TUC TUL) a Úřadu vlády ČR. V době, kdy zažívá svět technologickou revoluci a česká ekonomika stojí přinejlepším na rozcestí, je jakákoliv iniciativa pátrající po odpovědi nadmíru aktuální.  

Otevřenou diskusi o fungování spolupráce mezi veřejným sektorem, výzkumníky a byznysmeny ocenila ministryně Helena Langšádlová, která do Libereckého kraje přijela představit svou Reformu transferu znalostí. „Žijeme v době technologické revoluce, která nás staví před obrovské výzvy. Musíme se na ně naučit flexibilně reagovat, například i tím, že v Česku dovedeme know how vědců efektivně přenášet do byznysu potažmo do celé společnosti. Věřím, že Technická univerzita v Liberci v tom bude hrát klíčovou roli, zahájila diskuzi ministryně.  

„Češi jsou velmi podnikaví. Nutně ale potřebují finance a zdravý podpůrný ekosystém. Evropa je ve srovnání s USA nebo Izraelem pro startupisty pustou krajinou, na které se snaží farmařit. I přesto čas od času někdo objeví oázu a prorazí do světa. Povedlo se to například estonskému Skype, řekl jeden z diskutujících Tomáš Sluka, zakladatel společnosti CREAL patřící mezi pět nejoceňovanějších mladých startupů Švýcarska a dodal, že klíčová je pro každého začínajícího startupistu podpora na začátku cesty, mentorská a také finanční.  

„Šance neuspět je velmi vysoká. Zakladatelé nesou kůži na trh v podobě obrovského úsilí za výrazně nižší odměnu a vyšší riziko než v případě zaměstnání. Riziko mají nést investoři. Zakladatelé ostatně hrají vabank, pro investory jsou jen jednou z mnoha karet. Zisky vytvořené těmi úspěšnými jim bohatě vyváží ztráty, uzavřel Sluka. Jako absolvent FM TUL na švýcarské akademické půdě poznal hlad po nápadech, efektivní a rychlou podporu transferového centra a pak už jen jízdu připomínající horskou dráhu. Svého rozhodnutí založit spinoff však nelituje.   

Kraj podporuje podnikavce 

Cestou podpory podnikatelských nápadů se kraj vydal v roce 2017 založením Libereckého podnikatelského inkubátoru. „Jsem rád, že se nám daří přesvědčovat zastupitele i veřejnost, že finance investované do aktivit Lipo.ink jsou stejně důležité jako jakákoliv jiná oblast v gesci kraje, doplnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.          

Jak ještě podpořit mladé vědce a výzkumníky, kteří se rozhodnou vydat cestou komercializace? Odstranit přebytečnou administrativu. „V ranné fázi podnikání jsou potřeba finance, které vědcům zpravidla chybí. Disponují však unikátními znalostmi a nápady. V zahraničí si to uvědomují a snaží se je podpořit bez zbytečně komplikované administrativní zátěže, řekl Matěj Karásek, zakladatel startupu Flapper Drones s dlouholetou zkušeností z univerzity v nizozemském Delftu. 

Příkladem, že i v našem regionu lze najít technologie světového formátu, je podle rektora Technické univerzity v Liberci Miroslava Brzeziny laboratoř SpeechLab založená již v roce 1994 profesorem Janem Nouzou. „Považuji SpeechLab za jeden z našich ekonomicky nejúspěšnějších transferů, jeho poznatky nacházejí v Evropě uplatnění v oblasti monitoringu médií a v mnoha dalších.“ Aby na TUL podpořili ve větší míře přenos vědeckých poznatků a inovativních technologií do praxe, založili před nedávnem transferové centrum TUC TUL. A i díky spolupráci ARR s TUC TUL mohl být program dne zakončen workshopem Jak (z)měníme svět, kde se studenti doktorského studia a mladí vědci společně s profesionálním lektorem pokusili nahlédnout na transfer odlišnou perspektivou. 

Transferový den v Libereckém kraji otevřel mnoho aktuálních témat týkajících se lepšího překlenutí mezery mezi akademickým a komerčním sektorem. „Transfer akademických znalostí má velký potenciál posunout region kupředu. Je na nás, abychom tuto diskuzi moderovali i nadále, uzavřel Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. 

Tisková zpráva: ARR

logolink

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky