Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Nejstarší veřejná knihovna v Liberci se po 270 letech stěhuje do liberecké knihovny

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 11. 12. 2024 09:17
  • Kultura

Sdílet článek

Nejstarší veřejná knihovna v Liberci – sbírka někdejšího místního kněze Antona Ignaze Kopsche – musela kvůli rekonstrukci opustit kostel Nalezení sv. Kříže. Dočasný azyl nalezly knihy v depozitáři Krajské vědecké knihovny v Liberci.

Vzácná sbírka, kterou lze považovat za nejstarší veřejnou knihovnu v Liberci, byla v uplynulých týdnech dočasně přestěhována do depozitáře Krajské vědecké knihovny v Liberci. Knihy vůbec poprvé po 270 letech opustily prostory, kde se tato unikátní historická kolekce od poloviny 18. století nacházela.

Zakladatel knihovny, tehdejší liberecký děkan Anton Ignaz Kopsch v roce 1759 využil přestavby kostela Nalezení sv. Kříže a prostor nad sakristií vyhradil a upravil pro svou cennou sbírku knih. Pro uložení svazků zde nechal zhotovit čtyři objemné barokní skříně s prosklenými dveřmi, které svému účelu slouží až do dnešních dnů. Pozdější liberečtí duchovní správci Kopschův odkaz respektovali a do knihovny přidávali další a další svazky, pro něž bylo na konci 19. století potřeba pořídit novou skříň. „Výjimečnost knihovny, která je stále v majetku libereckého arciděkanství, podtrhuje zejména její trvalé uložení na jediném místě. Přečkala zde všechny války, krize, totality a s nimi spojené pokusy si sbírku přivlastnit,“ upřesnil Martin Barus, archivář Biskupství litoměřického.

Knihy nyní dočasně opustily své police kvůli opravě střechy a zejména restaurování nástropní malby zobrazující alegorie vědy a náboženství. Na Kopschovu žádost ji zhotovil v roce 1766 pražský freskař Jan Václav Spitzer, mimo jiné autor výmalby celého kostela Nalezení sv. Kříže a mnoha dalších sakrálních staveb v regionu.

V průběhu minulých týdnů bylo z kostela odstěhováno celkem 156 banánových krabic, které obsahovaly celkem 1801 svazků knih. Konkrétně se jednalo o 41 rukopisů, jeden prvotisk (tedy kniha vytištěná před rokem 1500), 1052 starých tisků (knih vzniklých do roku 1800; k nimž je možné připočítat dalších 15 svazků s nepříliš jasnou datací) a 692 knih mladších roku 1800. „Prim hrála samozřejmě náboženská literatura, především kázání. Zaujala mě však i různá geografická či právnická díla. Z 19. století byla hojná regionální vlastivědná literatura, ale překvapivě také četné svazky děl s vojenskou tematikou,“ dodal Barus.

Všechna tato díla jsou nyní uložena v depozitáři Krajské vědecké knihovny v Liberci, která libereckému arciděkanství ochotně nabídla pomoc. „Kopschova knihovna bude umístěna v klimatizovaném depozitáři až do doby ukončení opravy původních prostor, kam se následně opět vrátí,“ řekl Václav Kříček, vedoucí Bibliografického oddělení Krajské vědecké knihovny v Liberci. Mezi tím by měla proběhnout její odborná katalogizace.

Na rok 2025 připadá 250. výročí Kopschova úmrtí, z tohoto důvodu bude 20. prosince 2024 v Krajské vědecké knihovně adventním koncertem zahájen cyklus akcí, které připomenou jeho osobnost a význam. „Na různých místech v regionu budou provedeny koncerty, konat se bude řada přednášek a v září 2025 bude v liberecké knihovně otevřena výstava věnovaná Kopschově knihovně,“ připomněl Jiří B. Sturz, organizátor oslav.

 

TZ: Krajská vědecká knihovna & Biskupství litoměřické

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky