Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Liberecký kraj se opět zapojuje do kampaně Česko svítí modře. Od druhého dubnového dne bude svítit logo na budově krajského úřadu modře.

Více informací

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Jak si lidé pamatují konec války? Výstava v českolipském muzeu napoví

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 07. 04. 2025 11:18
  • Kultura

Sdílet článek

Originální sonda do výkladu událostí konce druhé světové války nejen v regionálním, ale i celostátním kontextu a do proměn výkladu v čase. Taková bude výstava Narativ 1945, jejíž vernisáž se koná v ambitu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě ve čtvrtek 8. května v 17 hodin.

Výstava není jen připomínkou samotných událostí května 1945 ve zdejším regionu a v někdejším Československu. Cílem je především reflektovat, jakým způsobem bylo s fenoménem osvobození nakládáno v politickém, uměleckém a mediálním diskurzu, nebo také ve školním vzdělávání.

Návštěvníci se mohou těšit na řadu dobových dokumentů, textových a audiovizuálních prvků i na unikátní scénografické řešení výstavního prostoru ambitu. Při příležitosti vernisáže bude široké veřejnosti představen také stejnojmenný sborník esejů, který se tematicky váže k roku 1945 a jeho významu v českých dějinách. Autoři esejů jsou významní čeští i zahraniční historici, archiváři, kunsthistorici, filmoví a literární vědci a filozofové.

Výstava je dostupná v česko-německé jazykové verzi, aby oslovila i návštěvníky z blízkého příhraničí a nabídla rovnocennou zkušenost oběma jazykovým skupinám. Po dobu jejího trvání se uskuteční řada doprovodných akcí, ať už jde o komentované prohlídky, česko-německé exkurze po místech spojených s událostmi konce války a prvních měsíců míru, koncerty či oblíbený podcast Přepište dějiny.

První koncert v rámci doprovodného programu, hudební projekt Heimatcore, se uskuteční již druhý den po vernisáži, tedy v pátek 9. května v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě jako součást Českolipského komorního cyklu Lípa Musica.

Významnou připomínkou bude také česko-německý den 15. června, pořádaný k 80. výročí takzvaného divokého odsunu z České Lípy. Tuto pietní událost, kterou od roku 2019 navštěvují místní obyvatelé i němečtí krajané, letos obohatí koncert citeristy Michala Müllera z Varnsdorfu, jenž ve své tvorbě reflektuje kulturní krajinu severních Čech.

Nad výstavou, která se koná za podpory libereckého kraje, převzal osobní záštitu hejtman Martin Půta. Jazyková mutace výstavy a doprovodný program je umožněn díky přeshraniční spolupráci se spolkem Hillersche Villa - Soziokultur im Dreiländereck a dotaci z Česko-německého fondu budoucnosti/ Deutsch-Tschechischer Zukunftsfonds, který podpořil i vydání sborníku Narativ 1945. Z příspěvku z dárcovského programu společnosti ČEPS se k výstavě pořídila část audiovizuální techniky.

TZ: Vlastivědné muzeum a galerie

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky